Van egy lapozós naptáram a falon, júniusban, júliusban és augusztusban is a Balatont csodálhattam rajta, őszintén, már egész jól megszoktam, a boldog pillanataimban volt, ami felvidítson, aztán szeptemberben egyszer csak eltűnt a csodás táj. Lapozunk egyet a naptárban, és felejtsük is el a Balatont? Bár a nyárnak vége, a szezonnak nem kell, hiszen kedvenc nyaralóhelyünk ilyenkor is csodálatos, és megannyi élménnyel vár minket. Mutatok is 5 jó okot, amiért szerintem idén ősszel sem szabad kihagyni a Balaton-felvidéket!
#1: Tökéletes kirándulóhelyek
A Déli parton nagyokat lehet pancsolni, ezzel szemben az északin jókat lehet kirándulni, és szemet gyönyörködtető helyeket megcsodálni, felfedezni érdekes természeti kincseket, mint például a félbevágott vulkánt, Hegyestűt, Magyarország Jurassic Parkját, Úrkutat, az óriások játszóterét, a Szentbékkállai kőtengert, a Balaton édenkertjét a Folly Arborétumot, és még sorolhatnám, a lista végtelen, hiszen a Balaton-felvidék dűnés, lankás vidéke telis-tele van kincsekkel. És ami a legjobb az egészben, hogy a nyaranta turistáktól hemzsegő harsány vidék, ilyenkor megnyugszik egy kicsit és felölti legszebb ruháját, hogy a kíváncsiskodó őszi kirándulóknak a legszebb formáját mutathassa. Nekem a személyes kedvenc kirándulóhelyem a legkülöncebbnek is mondott Tanúhegy, a Somló. Ami tényleg nagyon különleges, idilli, lankás, nyugodd, mégis szemet kápráztató vidékekkel, romantikus borozókkal, és isteni somlói borral, ami már Mátyás Király kedvencei is volt. Még egy nagyon jó szállást is tudok ajánlani a közelben, a Kristály Hotelt Ajkán, ami szerintem az egyik, hanem a legjobb ár-érték arányú négycsillagos wellness hotel a Balaton-felvidéken, nagyon kedves kiszolgálással.
#2: A legjobb borok
Már ejtettem pár szót a borokról, hát a Balaton környéke legendás finom borairól. Az ősz pedig a szüret, és az újbor ideje, ezt mindenki tudja. A helyiek szerint az ősz az az idő, amikor mindenki felszedi a gyékényét a strandon, összegöröngyöli, a flip flopjait bakancsra cseréli, és elindul a dombokra a kacskaringós szőlővesszők mentél szüretelni, szőlőt taposni, mustot kóstolni, és borozni. A hét neves magyar borrégió egyike a balatoni, amit hat borvidék alkot, a Badacsonyi, a Balatonboglári, a Balaton-felvidéki, Balatonfüred–Csopaki, a Nagy-Somlói és a Zalai. Így bőven van miből válogatni! A bortermesztésnek igen nagy hagyománya van itt, a bortermelés még a római korban kezdték el itt az 1. század legelején, és ezeket a hagyományokat a mai napig őrzik, például hagyományos szüreti felvonulások segítségével. A híres neves badacsonyi kéknyelűről például itt írtunk!