200 éves lesz a Himnuszunk-debütál A nagy Himnusz sztori

VN

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Szombaton debütál az Óbudai Társaskörben A nagy Himnusz sztori - Jó kedvvel, bőséggel című műsor, amelyet az intézmény felkérésére Nyáry Krisztián irodalomtörténész és Bősze Ádám zenetörténész készített, és amelyben közreműködik az Anima Musicae Kamarazenekar is.

200 éves a Himnusz- érdekességek a Himnuszról

Az Óbudai Társaskör MTI-hez eljuttatott keddi közleménye szerint a Himnusz születésének 200. évfordulójára készült, kötetlen hangvételű előadáson a közönség sok, eddig talán nem ismert információhoz jut a Himnusszal, illetve általában a himnuszokkal kapcsolatban. Mint írják, a produkció sok kérdésre keresi a választ: kiderül például, hogy miért nem tetszett Erkel és Kölcsey műve a különböző rendszerek politikusainak, valamint az is, hogy milyen alternatív indulókkal próbálkoztak. Szóba kerül az előadáson, hogy miért nem írt például új himnuszt Rákosi Mátyás kérésére Kodály Zoltán és Illyés Gyula, valamint megtudhatják a nézők, miért sértődött meg Liszt Ferenc, miután himnuszt írt a magyaroknak.

hirdetes


   

Sok-sok érdekesség a Himnuszról

Az előadók beszélnek arról is, hogy mi köze van Kisfaludy Sándornak és a badacsonyi bornak az Európai Unió himnuszához, valamint arról is, hogy miért énekelnek világszerte vallási himnuszként haszid zsidók egy szerelmes magyar virágéneket - áll a közleményben.  A produkcióban keresik a választ arra is, hogy mitől székely a székely himnusz, hogy miért hasonlít a szlovák himnusz egy magyar népdalra, az izraeli himnusz pedig egy magyar katolikus egyházi dalra.

hirdetes
width="480" height="270">

Külföldi vonatkozások is szóba kerülnek: megtudhatjuk például, hogy mit énekelnek magyarul a francia elit harckocsizászlóalj tagjai, valamint azt is, hogyan kerül a magyar operett az izlandi focistadionba. De szó lesz arról is, hogy például mitől magyar az uruguayi és a paraguayi himnusz - derül ki a közleményből.
   

A nagy Himnusz sztori előadás részletei

Az óbudai premier másnapján, január 22-én, a magyar kultúra napján - amelyet 1989 óta ünnepelnek annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le a Himnusz kéziratát - a veszprémi Pannon Egyetemen tartják a nyilvános bemutatót a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program keretében, a Mendelssohn Kamarazenekar közreműködésével.A produkció a későbbiekben megtekinthető az Óbudai Társaskörben, valamint az év folyamán a tervek szerint vidéki és határon túli kulturális intézményekben is. Az érdeklődők további információkat a www.obudaitarsaskor.hu oldalon találhatnak.
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Alkotás Érdekességek Hírek Magyar történelem Magyarország Magyarság Programajánló Utazás

Szótár

Szabó Gabriella

Szabó Gabriella háromszoros olimpiai bajnok magyar kajakozó, Magyar Köztársasági Érdemrenddel... Tovább

Kisalföld

Magyarország észak-nyugati csücskében találhat. Legnagyobb városa Győr, domborzata... Tovább

Tovább a lexikonra