Az Esztergom és Dorog is közelében található Palatinus-tó mintegy 32 hektárnyi vízfelületet ölel fel. Kristálytiszta vize, homokos strandja és a fővároshoz való közelsége miatt kiváló kikapcsolódási lehetőséget nyújt minden korosztály számára. Ennek ellenére azonban meglepően kevesen ismerik. Éppen ezért most szeretnénk röviden bemutatni ennek a kis gyöngyszemnek a történetét.
A Palatinus-tó története
A Báger-tóként, Sátorkői-tóként, Dorogi-tóként, illetve Sátorkőpusztai-tóként is emlegetett Palatinus-tó egy mesterségesen bányató, mely az 50-es évekbeli homokkitermelés következtében jött létre. A Dorogi-tó nevet a Dorogi Szénbányákról kapta, ugyanis 1989-ig ez volt a bányató tulajdonosa.
Ma a lakosság csak „Palaként” emlegeti ezt a strandot. Igen, jól sejtjük, hogy ezt az elnevezést a főváros legismertebb és legjobb strandja, a Palatinus Strandfürdő után kapta. Ugyanis a budapestiek szerint a tó vize legalább olyan jó minőségű, mint a belvárosi strandé.
Az élő víz: a Palatinus-tó növény és állatvilága
A Palatinus-tó egyébként kizárólag talajvízből táplálkozik, természetes folyóvizek nem vezetnek bele, innen ered vizének kiemelkedő minősége. Mi sem mutatja jobban, hogy egy élő vízről beszélünk, mint sajátos növény-és állatvilága.