Ti is észrevettétek már, hogy manapság a boltok polcain egyáltalán nem olyan jellegű, íz világú péktermékek találhatóak, mint annak idején? Persze megvannak az előnyei a modern kor vívmányainak is, mi is szeretjük a diétás finomságokat, és a mindenféle különleges péksüteményeket is, de egy valamit azért hiányunk a hosszú sorok végéről, mégpedig azt az igazi békebeli sós kiflit. Semmi baj, el tudjuk otthon is készteni. Mutatjuk is a békebeli sós kifli receptjét!
A békebeli sós kifli
Gyerekkoromban mennyit ropogtattam én a sós kiflit… csak úgy magában, de néha egy kis vaj, vagy párizsi is került bele, ha nem a boltból hazafelé vezető úton kapott el éppen a farkaséhség. Ezzel gondolom, nem vagyok egyedül, biztosan nagyon sokan őriznek még hasonlóan kedves gyerekkori emlékeket a békebeli sós kiflivel kapcsolatban. Éppen ezért most megosztjuk veletek a nemrégiben talált receptet. Ez a békebeli sós kifli tényleg olyan, mint amilyenre régebbről emlékeztem. Finom, ropogós, és nem nehezít el. Elkészíteni igazán nem lesz nehéz, nemcsak gyakorlott nagymamáknak, hanem kezdők számára is ajánljuk ezt a receptet!
A békebeli sós kifli receptje
Hozzávalók a békebeli sós kiflihez
- 1 kg finomliszt,
- 1 kávéskanál cukor
- 50 g élesztő
- 1 dl langyos tej
- 5 dl tej
- 10 dkg vaj
- 1 evőkanál házi zsír
- 1 evőkanál cukor
- 1 evőkanál só
- 1 felvert tojás (a lekenéshez)
- köménymag vagy sajt a tetejére
A békebeli sós kifli elkészítése
Első lépésként a lisztet kell szitálni, majd ehhez hozzákeverni a többi, a békebeli sós kifli tésztájához szükséges hozzávalókat. Azonban előbb az 50 g élesztőt 1 dl langyos tejben 1 kávés kanál cukorral, 15 percig felfuttatjuk. Plusz tipp: ha a tetejét liszttel megszórjuk, így kovászosabb lesz. A további fél liter tejet is megmelegítünk, 1 evőkanál cukrot, 1 evőkanál sót és 10 dkg vajat teszünk a bele, majd felkavarjuk, egészen addig, amíg fel nem olvad. Ezekből a hozzávalókból már össze tudjuk álltani a békebeli sós kifli tésztáját, miután még a zsírt is beletesszük. Ha kész a tészta, akkor legalább egy fél órán keresztül keleszteni kell. Ezután jön a kiflik megformázása: háromszöget vágunk a tésztából, nyújtjuk, húzogatjuk és kifli alakúra sodorjuk, majd ezt még néhányszor megismételjük. Plusz tipp, ha egyenlő kifliket szeretnél, akkor a tésztát vágd 4 egyenlő cipónyira, majd ezeket nyújtsd külön kerekre, hajtsd kettőbe, egyenlő háromszögeket tudsz vágni. Ha kész vannak a kiflik, akkor sütőpapírral bélelt tepsibe sorakoztatjuk őket, a felvert tojással óvatosan lekenjük, megszórjuk köménymaggal, szezámmaggal, gyengén sóval meghintjük, majd fél óráig pihentetjük. Ezután pedig előmelegített sütőben 200 fokon ropogósra sütjük.
Forrás: Kép: Fortepan / Péterffy István