Megmondom őszintén, hogy én ennek a hírnek roppantmód örülök, leginkább azért, mert annyi szemét van már a világon, hogy lassan belefulladunk...Hála a pazarló életmódnak, és a hihetetlenül nagy mennyiségű műanyagnak, ennek azonban lassan vége, nézzük, hogy döntött az Európai Unió!
#szavazas-128#
Az Európai Parlament támogatja az egyszer használatos műanyagok végleges betiltását az Európai Unió országaiban 2021-től. Nem olyan régen szavaztak erről, a döntést pedig 560 szavazattal, 35 ellenszavazattal és 28 tartózkodással fogadta el az Európai Unió Parlamentje.
Az új szabályok nemcsak az egyszer használatos műanyagok betiltásáról szólnak, hanem a hulladékok újrahasznosításáról is. Ez alapján az Európai Unió tagállamainak 2029-re a műanyag flakonok legalább kilencven százalékát össze kell gyűjteniük, a műanyag palackoknak 2025-re legalább huszonöt százalékukban, 2030-ra pedig már harminc százalékukban újrahasznosított anyagból kell állniuk.
Nézzük, mely termékek lesznek betiltva 2021-től az Európai Unió tagállamaiban!
Az Európai Unió területén 2021-től az egyszer használatos evőeszközök (kések, kanalak, villák), az egyszer használatos tányérok, a szívószálak, a léggömbök pálcikái, a fülpiszkálók, és az oxidatív módon lebomló műanyagok, ételtartók és expandált polisztirolból készült poharak lesznek betiltva. Érdekes, hogy a listában nincs ott a sokak által már régen betiltani kívánt egyszer használatos műanyag zacskó…
Nemcsak a műanyagok kerülnek tiltásra
A jogszabályok a műanyagok betiltása mellett bevezeti a gyártól kiterjesztett felelősségét is. Eszerint például a halászfelszerelésekkel foglalkozó gyártók tartoznak felelőséggel az elvesztett halászhálók begyűjtésének költségeiért. A dohány-gyárakat is érinti az új jogszabály: kötelezővé teszik a csomagoláson feltüntetett figyelmeztetést, mely szerint a műanyag füstszűrős cigaretta eldobása káros a környezetre. Ez fog vonatkozni továbbá a nedves törlőkendőkre, a műanyag poharakra, de még az intimbetétekre is.
A jogszabálytól azt várják, hogy 22 milliárd euróval csökkenjen a környezetnek okozott kár összege, a műanyag szemét ugyanis ennyibe kerül 2030-ig a tagállamokban. Jó hír, hogy végre van egy környezetvédelmi modell, melyet a tengerekbe áramló műanyagszemét globális problémája miatt nemzetközi szinten is terjeszteni kell. A következő oldalon további részletek várnak, lapozz egyet, megéri!