Mit főzzek ma? A magyar konyha egyik nagy csodája, a brassói receptje

Sz.F., Szeder

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A brassói eszméletlenül finom, nem véletlenül szereti szinte minden magyar ember, a most következő cikkben megismerkedhetsz vele te is közelebbről és megmutatom a legtökéletesebb receptet! Imádni fogod!

Érdekességek a brassóiról

Az egyik felvetés szerint a brassói receptjét egy Gróf Nándor nevű vasúti szakács találta ki 1948-ban, a Budapest–Brassó között közlekedő járaton (sertésszűz hús, fokhagyma, fekete bors, burgonya összetevőkkel).

Dózsa György mesterszakács azonban egy 19. századi szakácskönyvre hivatkozva állítja, hogy Brassóból származik ez az étel, ami egy fokhagymás marhatokány. Csáky Sándor a „XX. Század Szakácsművészet” című könyve szerint a brassói eredete ismeretlen, viszont bélszínből készül (paradicsom, vörösbor, gomba, tarhonya).

Pető Gyula „Ételkészítési ismeretek” című szakkönyve szűzpecsenyét készíttet füstölt szalonnával, fokhagymával, főtt burgonyával. Az eredetről nem beszél. Papp Endre állítja, hogy a receptet ő találta ki egy versenyre 1950-ben, és trianoni nosztalgiából nevezte el (szalonnás, szűzpecsenyés, hagymás, zöldborsós, paradicsomos, zöldpaprikás recept, resztelt burgonyával).

Az óbudai Weiss kocsma tulajdonosának felesége találta ki a brassóit egy másik változat szerint, mint egytálételt Brassóy Károly asztalosmester születésnapjára. Ez majoránnás, hagymás sertéshús, tarhonyával. Most pedig jöjjön a recept!

hirdetes
 

A brassói hozzávalói

  • 50 dkg sertés tarja,vagy lapocka
  • 1 fej hagyma
  • 60/70 dkg burgonya
  • 1 kiskanál majoránna
  • 1 kiskanál pirospaprika 
  • 5 db fokhagymagerezd
  • 1 evőkanál őrölt bors
  • 1 evőkanál ételízesítőt
  • 1 evőkanál só
  • 1,5 dl olaj
  • 15 dkg szalonna (a szalonnát az kihagyható)

Elkészítés

    hirdetes
  • Egy edénybe beleöntjük a fél deci olajat és az apróra vágott szalonnát,miután megpirult, kiszedjük a pörcöt és hagymát pirítjuk, majd belerakjuk az apró kockákra vágott húst ugyanabba az olajba, delikátot szórunk rá és fedő alatt pároljuk. Ha kell, adunk hozzá vizet mindaddig, amíg nem lesz puha.
  • Egy másik edénybe beleöntjük a többi olajat és az apró kockákra vágott burgonyát megsütjük. Ha kész, szűrőkanállal átmerjük a húsra. Rányomjuk a fokhagymát, és a többi fűszert.
  • Jól összesütjük, és kész.

Mitől lesz igazán tökéletes a barssói recept? – A hozzá kínált savanyúságtól vagy befőttől


A titok a hozzá kínált savanyúságban rejlik, amely kellemesen kiegészíti az étel ízvilágát. Elsőként érdemes házi készítésű savanyúságot választani, amely friss és természetes ízeket biztosít. Akinek kevés ideje vagy lehetősége van házi savanyúság készítésére, bátran választhat bolti savanyúságot is, hiszen ezek is nagyon finomak, és csak ki kell bontani, hogy máris tökéletes kísérője legyen a brassóinak. A klasszikus savanyú uborka szinte mindig telitalálat, de a cékla is remek választás, ha egy kicsit különlegesebb ízvilágra vágyunk. A vegyes savanyúság változatos zöldségekkel gazdagítja az ételt, míg a töltött paprika, különösen a csípős változat, a fűszeres ízek kedvelőinek kínál igazi élményt. Azok számára, akik inkább az édesebb ízeket részesítik előnyben, egy gyümölcsös befőtt is kiváló kísérője lehet a brassóinak, harmóniát teremtve az ízek között.

Forrás

Forrás: Wikipédia


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Érdekességek Ételek

Szótár

A regölés

A regölés: a téli népszokások közé sorolható. A regölés a télközépi, karácsonyi,... Tovább

Egerszegi Krisztina

Egerszegi Krisztina: Magyarországnak 3, 5-szörös olimpiai bajnoka van, Egerszegi Krisztina az... Tovább

Tovább a lexikonra