Bujtor István, a magyar Bud Spencer, Ötvös Csöpi örökre a szívünkben él

KZs

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Tizenöt éve, hogy Magyarország elveszítette egyik legnagyobb színészlegendáját, Bujtor Istvánt, aki Ötvös Csöpi szerepében egy egész nemzedék szívébe lopta be magát. Bujtor nem csupán egy színész volt, hanem a magyar filmkultúra megkerülhetetlen alakja, akit méltán neveznek a magyar Bud Spencernek. Karizmatikus fellépésével, hatalmas fizikumával és ellenállhatatlan humorával a könnyed akció-vígjátékok koronázatlan királyává vált. Ma, 15 évvel halála után, még mindig élénken él emlékezetünkben, mint a nemzet egyik kedvence.

A kép forrása: fortepan.hu

A cikkhez tartozó kép a Pendragon legenda (1974) egy klasszikus magyar film forgatásán készült Esztergályos Cecília színművésznővel. A mű Szerb Antal azonos című regényén alapul. A történet egy misztikus, bűnügyi szálakkal átszőtt kaland, amelyben Bujtor István egy karizmatikus, bátor karaktert alakít. A film atmoszférája sötét, rejtélyes, ugyanakkor ironikus is, ami hűen tükrözi a regény különleges hangulatát. Bujtor tehetségét itt is megcsillogtatta, tökéletesen megtestesítve a titokzatos, mégis szerethető figurát, és a film fontos állomása lett színészi pályafutásának

.
A magyar Bud Spencer Bujtor István – szó szerint

Eredetileg Frenreisz István néven született, ám később dédnagyanyja tiszteletére vette fel a Bujtor nevet, amelyet egész pályafutása alatt viselt. Bujtor Istvánt gyakran hasonlították az olasz filmsztárhoz, Bud Spencerhez, akinek filmjei hatalmas sikert arattak a magyar közönség körében. A hasonlóság azonban nem csupán külsőségekre korlátozódott:

Bujtor István volt az, aki Bud Spencert a magyar vásznon szó szerint is életre keltette. Ő volt ugyanis a legendás olasz színész hivatalos magyar hangja a Bud Spencer–Terence Hill filmekben, és egyedi, mély, karizmatikus orgánuma szinte összeforrt az olasz színész alakjával. Amikor Bud Spencer megszólalt magyarul, az mindig Bujtor István karakteres hangján történt.

Ez a szinkronszerep csak tovább erősítette a párhuzamot a két színész között, hiszen nemcsak fizikai megjelenésében, hanem hangjában is megtestesítette azt a nagy, jószívű, de keményöklű karaktert, akit Bud Spencer és később Ötvös Csöpi is képviselt a magyar nézők számára. Bujtor István szinkronalakítása szintén a magyar kultúra részévé vált, hiszen hangját minden Bud Spencer-rajongó felismeri, és azóta is a filmklasszikusok elválaszthatatlan része.

hirdetes

A balatoni nyomozó:Bujtor István

Ötvös Csöpi alakja a Balaton partján született meg, a tó maga pedig a filmek ikonikus hátterévé vált. A balatoni táj, a kicsit retró, de mégis szerethető világ, amit ezek a filmek bemutattak, a magyar közönség számára nosztalgikus élményt jelentettek. Bujtor István szeretete a Balaton iránt nem csupán filmjeiben nyilvánult meg – a víz és a vitorlázás szerves részei voltak életének. A karakterek életre keltek a tó körüli kalandokban, legyen szó éppen egy rejtélyes bűntény felgöngyölítéséről vagy humoros akciójelenetekről.

Ötvös Csöpi, a laza, de mindig igazságos nyomozó

Ötvös Csöpi, a laza, de mindig igazságos nyomozó karaktere, olyan volt, mint Bud Spencer Terence Hill melletti szóló hősei – kemény öklű, de szívében jóindulatú, mindig a kisember oldalán álló harcos.

Bujtor István nem csupán színész volt ezekben a filmekben, hanem gyakran ő maga írta, rendezte és alkotta meg a karaktereket. Az Ötvös Csöpi-filmekben ő testesítette meg azt a magyar macsót, aki a magyar Balatonon is képes volt olyan látványos kalandokba keveredni, amik bármelyik olasz akciókomédia szintjét megütötték. Mindezeken felül 22 Szomszédok epizódot is rendezett  továbbá  A három testőr Afrikában című Rejtő adaptációt.

Bujtor István, az ikonikus alak és sokoldalú művész

Bujtor István karrierje azonban nem korlátozódott a könnyed akció-vígjátékokra. Színészi pályafutása ennél sokkal mélyebb és sokszínűbb volt. A Vígszínházban, a Nemzeti Színházban és számos más színpadon megfordult, ahol drámai és komoly szerepeket is megformált. Egyedülálló tehetsége abban rejlett, hogy bármilyen műfajban képes volt hitelesen megjelenni: komédiában, akcióban és drámában egyaránt maradandót alkotott. Nemcsak színészként, hanem rendezőként és producerként is maradandó hatást gyakorolt a magyar filmművészetre.

hirdetes
  • 1979 - Balázs Béla-díj
  • 1979 - Legjobb férfi alakítás díja
  • 1997 - A  moziüzemeltetők díja - A legnézettebb mozifilm (Hamis a baba)
  • 2002 - Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje

A nemzet kedvence: Bujtor István

Bujtor István humora, tehetsége és fizikai jelenléte olyan volt, amit lehetetlen volt figyelmen kívül hagyni. A magyar közönség szerette és tisztelte őt, mert azt az életörömöt és emberséget képviselte, amit sokan magukénak éreztek. Hatalmas termete ellenére mindig egy közvetlen, szerethető figura volt, akinek karrierje során sikerült olyan ikonikus státuszt elérnie, ami keveseknek adatik meg. 2009.október 1-én temették el Balatonszemesen és 2013 Május 5-én avatták fel a szobrát Balatonfüreden.


Bujtor István öröksége tovább él

Bujtor István emléke és hatása még 15 évvel a halála után is élénken jelen van a magyar kultúrában. Filmjeit ma is sokan nézik, a televíziós ismétlések során új generációk fedezik fel Ötvös Csöpi humoros, akciódús kalandjait. A Balaton környékén, ahol annyi ikonikus jelenet forgott, ma is rendeznek Bujtor István nevét viselő vitorlásversenyt, tisztelegve a színész emléke előtt.

Bujtor István, akit méltán neveznek a magyar Bud Spencernek, olyan ikonikus alakja volt a magyar filmművészetnek, akire a mai napig szeretettel emlékszünk. A balatoni nyomozó, Ötvös Csöpi szerepében megtestesítette azt a szerethető, igazságos és humoros karaktert, amit generációk kedveltek. Tizenöt évvel halála után is a szívünkben él, és hatása a magyar filmművészetre örökre megmarad.

Forrás: A kép forrása: fortepan.hu


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Érdekességek Magyar Retró Szórakozás

Szótár

Toldi

Toldi: az egyik leghíresebb magyar mű, elbeszélő költeménye, mely ismertté tette alkotóját... Tovább

Buzsáki lakodalmas szokások

Buzsáki lakodalmas szokások:  Körülbelül a századfordulón jött el az az időpont, mikor... Tovább

Tovább a lexikonra