A kedvtelésből tartott állatokkal kereskedés regisztrációköteles - FELIR azonosító - tevékenységgé válik április 1-jétől - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az MTI- hírportáljával kedden.
Az állatkínzó kutyaszaporítókat szeretnék visszaszorítani
Kiemelték: a kormányrendelet fontos lépés az állatkínzó kutyaszaporítók, illegális kisállatkereskedők tevékenységének visszaszorításáért, felszámolásáért folyó munkában. Magyarországról több tízezer kutyát adnak el az Európai Unió tagállamaiban évente - jegyezték meg a közleményben utalva arra, hogy ezek nagy része a kutyaszaporítóktól származik, és nem rendelkezik törzskönyvvel.
Bírság jár annak, aki nem tartja be a szabályokat
Az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszert (FELIR) a Nébih üzemelteti. A Nébih az MTI megkeresésére közölte, hogy az embertelen körülmények mellett folytatott kutyaszaporító tevékenység során a hatóság számára lehetővé válik a tevékenység feltételekhez kötése, felfüggesztése vagy megtiltása. A mulasztás bírság kiszabásával szankcionálható, általánosságban a hatóság által kiszabható bírság alapösszege tizenötezer forint, amelyet a jogsértés körülményeitől függően akár többszörös szorzóval is megállapíthatnak.
A vevőnek is felelőssége van
Kiemelték: az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv és azon belül a Nébih ellenőrzési célkeresztjében biztosan benne lesznek az állatkínzó kutyaszaporítók és az illegális kutyakereskedők. A jogszabály módosításával a hatóság látókörébe kerülnek a kutyaszaporítók, így a kiskutya megszületésétől nyomonkövethető lesz a forgalmazása, lehetőség nyílik az állatvédelmi követelmények betartatására. Felhívták a figyelmet arra is, hogy kisállat vásárlásakor a vevőnek is van felelősége, hogy megfelelő helyről, kiskutya esetében megfelelő életkorú (minimum 8 hetes) és egyedileg jelölt állatot vásároljon.