Az igazi hazai finomság: Dödölle (recept)

SzSz

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

"Egy tál dödölle, ettél-e belőle?" - hangzik a mondóka. Mindenki ismeri gyermekkorából. De vajon tudjuk pontosan a dödölle milyen étel és hogyan készül? 

A dödölle vagy egyes tájegységeken ganca vagy gánica; egy nagyon olcsó, zalai eredetű krumplis étel. Bár ugyan olcsó és a nagyon régi magyar receptek közé tartozik, elkészíteni nem olyan egyszerű. Sok idő kell hozzá, erő és energia. Nem utolsó sorban, pedig valószínűleg a konyhában káoszt fogsz csinálni. Viszont: Megéri! 

A dödölle története

A dödöllét már a 18. századi szakácskönyvekben is megemlítik. Az eredeti recept szerint valamilyen kásából készítették, legtöbbször köleskásából. A kását kihűtötték majd ezt szeletelték fel metélté és újra felmelegítették. Tehát eredetileg ez egy maradékmentő recept volt. A dödöllét köretként is fogyasztják, általában valamilyen szaftos ételhez, mint a pörkölt. A hagyományos zalai megközelítés szerint, viszont tejföllel, szalonnával és hagymával ették, ahogyan a sztrapacskát is.

A dödölle tésztája

A dödölle, bár sokan azt hiszik, hogy hasonló a nudli vagy a szilvás gombóc tésztájához, ez nem igaz. Ugyan krumplival készül, de a lényeges különbség, hogy a krumplinak és a lisztnek is meg kell főnie a tésztában ahhoz, hogy valódi dödöllét készíthessünk. A dödöllét, mint említettük, nem olyan egyszerű elkészíteni, mivel igen nehéz megtalálni a tökéletes hőfokot. A tésztát lényegében ki kell szárítanunk, viszont túlságosan sem szabad, mert akkor odakozmál. Most lehet, hogy inkább el sem készíted? Szerintem mindenképp megéri, mivel a dödölle tényleg semmihez sem fogható ízvilágot hoz. Azt se feledd, hogy a nagyszüleink és az ő szüleik is elkészítették, nem sajnálták rá az időt, így Te se tedd! Szóval, jöhet a recept! 

hirdetes

Hozzávalók 

Szerencsére nincs szükségünk túl sok hozzávalóra, hiszen a dödölle tésztája lényegében lisztből és krumpliból áll, no meg egy kis só kell még hozzá. 

1 kg krumpli; 300 gramm liszt; 1 teáskanál só; 300 gramm szalonna; 2 fej lila vagy vöröshagyma; tejföl

Elkészítés

hirdetes

A krumplit hámozzuk meg, és vágjuk fel nagyjából egyforma méretű kockákra, hogy egyenletesen megfőjenek. Főzzük meg a krumplikat annyi sós vízben, amennyi pont ellepi őket. Akkor lesz jó a krumpli, amikor már majdnem szétesik, így ekkora vegyük le a tűzről, azonban a lángot ne zárjuk el alatta. A vízből annyit öntsük le róla, hogy egy kevés maradjon az alján.  

Krumplinyomóval törjük össze a krumplikat pépesre, majd adjuk hozzá a lisztet és addig keverjük, – ugyanazon a lángon, amin a krumpli főtt – amíg a tészta sűrű nem lesz és le nem válik az edény oldaláról. Ennél a pontnál valóban sokat kell kevergetni, és valószínűleg a kezed is el fog fáradni. Az idősebbek azt mondják, hogy akkor jó a dödölle, ha csepeg a padlás, vagyis aki keveri annak verítékezik a homloka. 

Mikor kész a tésztánk, egy másik serpenyőben tegyük oda a felkockázott szalonnát. Amikor kiolvadt a zsírja, rakjuk bele a felaprított hagymát és pároljuk üvegesre. Ha készen van, szedjük ki a serpenyőből a hagymát és a szalonnát is egy tányérra, és tegyük félre. A serpenyőben maradt zsírban fogjuk kisütni a dödölléket. A tésztából szaggassunk ki evőkanálnyi gombócokat és mindkét oldalukat aranybarnára pirítjuk a zsírban. Miután megsültek rakjuk rá a szalonnát és a hagymát, és tegyünk a tetejére ízlés szerint tejfölt. 

Jó étvágyat!

Borbás Marcsi így készíti: 

Forrás: Kép forrása: Cookpad


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Szótár

Telefonközpont

  Telefonközpont: Az emberiség egyik legnagyobb találmánya, mely nélkül ma nem... Tovább

Szózat

Szózat: a második „Himnuszunk” ,sokak szerint funkcióját tekintve még szebb és... Tovább

Tovább a lexikonra