A Balaton rejtett kincse: Ecsérpusztai templomrom

VN

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Hazánk varázslatos, és ez különösen elmondható a Balaton környékéről is. Nemcsak strandolni, hanem túrázni, olyan kincseket felfedezni, mint az Ecsérpusztai templomrom is érdemes itt. Alábbi cikkünkben egy nagyon különleges balatoni kincset mutatunk be nektek!

Kincsek a Balaton körül: Ecsérpusztai templomrom

A Balaton, vagy ahogyan sokan nevezik a magyar tenger sokak kedvenc nyaralóhelye. Azonban nemcsak strandolni, vizibiciklizni, lángosozni, és fröccsözni érdemes itt, hanem egy-két dolgot felfedezni is. A Balatont nagyon sok szép hely vesz körbe. Az Északi-part egy valóságos kincses bánya. A hegyes, völgyes területeken olyan különleges helyekre lehet bukkanni, mint az Ecsérpusztai templomrom, ami bár Révfülöpön van, mégis Kővágóörshöz tartozik hivatalosan. Egy még a XII-XIII. században épült római kori templom maradványai között sétálhatunk itt. A pontos cím: 8253 Révfülöp, Rétsarki dűlő 17.

#https://www.instagram.com/p/CQRY6sJBerC/#

Mit kell tudni az Ecsérpusztai templomromról?

Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de én rajongok az ilyesféle helyekért, a templomromokért. Szerintem van valamiféle mágikus bájuk, ami magával ragadja az embert. És bár a Ecsérpusztai templomból mára csak romok maradtak, ugyanis .1548-ban a törökök felégették, egy támfal, valamint néhány román stílusú boltív még mai napig látható. Kissé gazzal be van nőve a terület, ami még inkább autentikussá tesz a helyet. Igazán festői látvány, amit kár lenne kihagyni, ha valaki Pálköve, Révfülöp környékén jár. 

hirdetes

Az Ecsérpusztai templomrom története

Ecsér falu templomának romjairól van szó, a falu szintén a török vész áldozatául esett. A régről fennmaradt dokumentumok alapján azonban megállapítható, hogy falu már 1082-ben állt, a templom pedig a 12. században épülhetett, később pedig a 14-15. század folyamán bővítésen esett át. A hajósok védőszentjének szentelték, Szent Kristófnak szentelték fel az Ecséri templomot, az őt ábrázoló freskók nyomai itt-ott még ma is megfigyelhetőek. A templom mellett temető is állt, a cintermet lezáró kőkerítés még ma is felfedezhető, valamint egy kőkerítés is látható a templom körül, azonban ez csak az eredeti rekonstrukciója. 1962-ben kezdtek el a romok között kutatni, régészkedni, méghozzá Czeglédi Ilona vezetésével. Eredményesnek bizonyult a munka, ugyanis számos római kori leletet sikerült feltárni, ami azt bizonyítja, hogy a környék a római korban is lakott terület volt, a templom római kori épület alapjaira épült. Ami számunkra még fontos, hogy a feltárást követően a romokat konzerválták, 1999-2000-ben pedig felújították.

hirdetes
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Alkotás Belföld Érdekességek Hírek Magyarország Magyarság Programajánló Szórakozás Történelem Utazás

Szótár

Magyar nyelv

Magyar nyelv: legnehezebb  a világon. A magyar nyelv az uráli nyelvcsalád tagja, a finnugor... Tovább

Rippl-Rónai József

Rippl-Rónai József: Rippl-Rónai József magyar festő- és grafikusművész, a 19. század egyik... Tovább

Tovább a lexikonra