Engedélyezte szerdán a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) a Pfizer és a BioNTech vállalatok által az új típusú koronavírus ellen közösen kifejlesztett oltóanyag forgalmazását. Az Egyesült Királyság ezzel a világ első olyan országa, amely hatósági jóváhagyást adott egy koronavírus-vakcina alkalmazására.-írta meg az MTI rövid közleményében.
Az első ország
Már régóta folytak a találgatások, hogy vajon mikor lesz végre a koronavírus ellen oltóanyag. De mikor még év elején kitört a járvány, szerintem nem sokan gondolták, többek között mi sem, hogy még idén elejét vehetik a védőoltások. A szakértők már akkor elmondták, hogy egy védőoltás kifejlesztése, tesztelése sok idő, hosszas éveket, akár évtizedeteket is igénybe vehet a folyamat, mire egy biztonságos, és valóban hatékony vakcinát kifejlesztenek. Éppen ezért sokak meg is kérdőjelezik, hogy mennyire sikerült ezt röpke egy évbe sűríteni, hiszen ahogy látjuk a vakcina elkészült, és már kezdetét is veszi a beadatása. Nekünk nem tisztünk ezt megítélni, de IDE KATTINTVA találhatsz egy részletes cikket ezzel kapcsolatban, mennyire biztonságos, milyen mellékhatásai lehetnek, és minden egyéb fontos kérdésre választ kaphatsz. Az Egyesült Királyság tehát a világ első olyan országa, amely hatósági jóváhagyást adott egy koronavírus-vakcina alkalmazására
20 millió ember első körben
Boris Johnson brit miniszterelnök minapi sajtótájékoztatóján közölte, hogy a kormány már 40 millió adagot megrendelt a Pfizer/BioNTech-vakcinából. Ez húszmillió ember beoltására elegendő, mivel mindenki két dózist kap.
Napokon, órákon belül érkezhet
A Pfizer nemrégiben jelezte, hogy jóváhagyás esetén néhány napon, akár órákon belül el tudja kezdeni vakcinájának nagy-britanniai forgalmazását. Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója a Sky News brit kereskedelmi hírtelevíziónak nyilatkozva néhány napja kijelentette: a cég készen áll az első 20 millió, már elkészült adag azonnali kiszállítására azokba az országokba, amelyeknek a hatóságai megadják ehhez a hozzájárulást. Hozzátette: a vállalat az idei év végéig 50 millió, 2021-ben 1,3 milliárd adag koronavírus-vakcinát tud gyártani.