96 éves korában, 70 év uralkodás után 2022.09.08-án elhunyt II. Erzsébet, brit királynő. Rengeteg rekord fűződik a nevéhez, ugyanis csupán XIV. Lajos francia király uralkodott tovább, mint ő. Nézzünk néhány érdekességet a legendás uralkodóról. Nyugodjon békében! ’ God Save the Queen!’
Életét a nemzetnek adományozta 21 éves korában
21 éves korában ígéretet tett, és ezt be is tartotta. 21. születésnapján megígérte, hogy életét a közszolgálatnak szenteli. 1947-ben a leendő II. Erzsébet királynő részt vett első tengerentúli körútján, szüleivel és húgával, Margit hercegnővel Dél-Afrikába és a mai Zimbabwébe utazott. Erzsébet hercegnő a turné során ünnepelte 21. születésnapját. Egy Fokvárosból sugárzott rádióadásban elkötelezte magát egy életen át a Nemzetközösségnek szentelt közszolgálat mellett, és kijelentette: "Mindnyájuk előtt kijelentem, hogy egész életemet, legyen az hosszú vagy rövid, az Önök és a közösség szolgálatának szentelem, a mi nagy királyi családunk, amelyhez mindannyian tartozunk.”
#https://www.instagram.com/p/CiQeecVsxBl/#
II. Erzsébet nem palotában született
Bár York hercegének és hercegnőjének, a leendő VI. György királynak és Erzsébet királynőnek (az anyakirálynőnek) volt az első gyermeke – és V. György király legidősebb unokája, II. Erzsébet királynő nem palotában született, hanem egy londoni városi házban született, amely skót anyai nagyszüleihez, Strathmore grófjához és grófnőjéhez tartozott, mégjozzá 1926. április 21-én. tehát ennek már majdnem 100 éve. A házat 1937-ben bontották le. A telken jelenleg irodaház és kínai étterem található.
II. Erzsébet Kenyában volt, amikor apja meghalt
II. Erzsébet királynő Kenyában tartózkodott férjével, Fülöp herceggel, amikor édesapja, VI. György király 1952-ben meghalt. Fülöp egy kenyai utazás során közölte VI. György király halálhírét feleségével.
II. Erzsébet 25 évesen lett királynő
Apja, VI. György király 56 éves korában halt meg 1952. február 6-án. Erzsébet királynőt 1953. június 2-án a londoni Westminster Abbeyben koronázták meg. A 25 éves II. Erzsébet királynő hét független nemzetközösségi ország királynője lett. Ezek az országok voltak az Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Dél-Afrika, Pakisztán és Ceylon (ma Srí Lanka), valamint a Nemzetközösség vezetője
II. Erzsébet volt az első, akinek koronázását közvetítette a tv
A koronázási szertartás több mint 1000 éves, 973-ból származik, de az 1953-as ünnepségen volt egy modern újítás. Először hívtak meg televíziós kamerákat a Westminster Abbey-be, hogy filmre vegyék a rituálékat (kivéve az uralkodó szent olajjal való megkenését). Becslések szerint világszerte 277 millió ember nézte a koronázást a televízióban, sokan vásárolták meg első televíziójukat erre az alkalomra.