Íme, a tökéletes fasírt receptje! – Az egész család imádja, amióta így készítem!

B. Á.

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Biztos vagyok abban, hogy szinte mindenki ismeri a fasírtot! Abban már annyira nem vagyok biztos, hogy mindenki szereti is…Most viszont megosztok veletek egy olyan receptet, amit imádni fogtok, készítsétek el a tökéletes fasírtot, nem fogtok csalódni!

Egy kis fasírt történelem, érdekességek a fasírtról!

A fasírt vagy fasírozott vagy vagdalt az egyik leggyakrabban fogyasztott magyar húsétel. Már az ókorban ismert volt a fűszeres vagdalthúsból készült étel. Marcus Apicius Gavius római mesterszakács és szakácskönyv-író kagylófasírtja a következő recept szerint készült: „A főtt kagylók izomszálait távolítsd el, vágd nagyon apró darabokra, majd dolgozd össze főtt tönkölydarával, tojással, borssal és garummal.

Közepükön fenyőmaggal és borssal gyúrj belőle kisebb gombócokat.” (Marcus Gavius Apicius – Szakácskönyv a római korból, Enciklopédia Kiadó, Budapest, 1996) Marcus Gavius Apicius 1. századból fennmaradt szakácskönyve szerint a rómaiak is készítettek húsgombóc tintahalból, polipból, garnéla rákból, velőből, kagylóból és természetesen húsfélékből is, csirkéből, pávából, sertésből és nyúlból is, fasírt féle ételt. Apicius szerint a legfinomabb fasírt pávából készült. Az elkészítés nagyon hasonlított a mi mai magyar fasírtunkra. Az apróra vagdalt fasírtnak való alapanyagokat összegyúrták tojással és vörösborba áztatott kenyérrel. Apicius

De re coquinaria című szakácskönyvében sokféle vagdalt recept található. A mi fasírtunkra hasonlító étel is. A darálthúst összedolgozták a borban megáztatott zsemlével. Megfűszerezték őrölt borssal, sóval. Kis húsgombóckákat formáztak belőle, a közepébe fenyőmagot és borsszemeket tettek, majd bélbe göngyölték és a hagyományos szőlősziruppal leöntve (caroenum) lassú tűzön a kemencében pirosra sütötték. Na, de ne húzzuk tovább az időt, nézzük a tökéletes receptet!

hirdetes

A fasírt készítésénél a legfontosabb dolog a tökéletes hús kiválasztása. A legtöbb ember vegyesen kéri a húst, sertés-, és marhahúsból. Ezzel nincsen semmi gond, de én inkább a sertést részesítem előnyben fasírt esetében. A legfontosabb inkább az, hogy a darált hús kiváló minőségű legyen, kimondottan akkor jó, hogyha szaftosabb a husi. Túl száraz ne legyen, szóval a legjobb választás a dagadó, vagy a comb. 

A másik fontos hozzávaló a zsömle, vagy a kenyér. Amit sokan elfelejtenek az az, hogy fasírtot mindig szikkadt zsömlével vagy kenyérrel készítünk! Olyan zsömlét érdemes keresnünk, ami nem a felfújt, puffadt fajtából való, mert ha ezt beáztatjuk, akkor olyan masszát kapunk, amit semmire se tudunk használni.

A zsömle legyen kicsi, de nehéz, ettől a fasírt állaga jobb lesz sokkal! A zsömle áztatásához ne használjunk vizet, sokkal inkább tejbe áztassuk be, majd jó alaposan nyomkodjuk ki! Ami kell még: tojás, vöröshagyma, fokhagyma, só, bors, pirospaprika. A következő oldalon lépésről lépésre mondom el, hogyan készíthetjük el a tökéletes fasírtot! 

hirdetes

A szikkadt zsömlét vagy kenyeret apróra vágjuk, majd kevés tejjel leöntjük és kézzel összemasszírozzuk. Akkor jó a massza, ha nem lehet kinyomkodni belőle tejet, mégis minden kis része szívott be folyadékot, tehát jól átázott. (Ha több tejet adtunk hozzá véletlenül, akkor alaposan nyomkodjuk ki belőle, különben a fasírt túl lágy lesz, és szétesik sütés közben).

A vöröshagymát vágjuk fel apróra, majd egy kis serpenyőben süssük üvegesre. A darált húst egy nagy tálba tesszük, majd hozzáadjuk a vöröshagymát és a szintén apróra vágott fokhagymát, a két darab egész tojást, a zsömlemasszát, megsózzuk (adagonként adjuk hozzá a sót, nehogy elsózzuk), borsozzuk, meghintjük a pirospaprikával, majd alaposan átkeverjük, átgyúrjuk az egészet. (Kézzel a legjobb dolgozni). Amikor minden jól elkeveredett, kisebb golyókat formázunk belőle és kevés zsemlemorzsában megforgatjuk. Forró olajban aranybarnára sütjük, és már kész is vagyunk! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Ételek Gasztronómia

Szótár

Karácsonyi népszokások

Karácsonyi népszokások: A karácsonyi ünnepek kezdete november végére, december elejére esik.... Tovább

Vízkereszt

Vízkereszt: Január 6-án van a napja, mely még mindig a téli népszokások közé sorolandó.... Tovább

Tovább a lexikonra