A magyarok egyik kedvence: hagyományos lecsó RECEPT!

VN

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Be kell valljam, én minden évben alig várom, hogy szezonja legyen a paprikának és a paradicsomnak, és olyan igazi lédús paradicsomot, valamint keményhúsú paprikát lehessen kapni a piacon, mert az egyet jelent azzal, hogy indulhat a lecsó szezon. Ez egy olyan hagyományos magyar étel, amit nagyon egyszerűen el lehet készíteni, habár van egy két trükkje, amitől igazán különleges, és igazi lesz. Sokféleképpen el lehet készíteni ezt a hagyományos egytálételt, én ezt a receptet a nagymamámtól tanultam, és az egész család imádja!

A lecsó készülhet sokféleképpen

Ahány ház, annyi szokás, és annyi lecsó. Én is kóstoltam már nagyon sokfélét, van aki csípősen szereti, van, aki nagyon lucskosan, van aki kolbásszal, debrecenivel, különféle szalonnákkal, erdélyivel, vagy kolozsvárival, esetleg főt császárral, van aki tesz bele tojást, és van aki nem, van aki tejföllel tálalja, van aki galuskát főz bele vagy lebbencstésztát, valamint cukkinis, tökös változatok is vannak, de szerintem az igazi lecsó a paprika, és a paradicsom mennyei találkozásáról szól. Én éppen ezért egy hagyományos lecsó receptet hoztam most nektek.

Hozzávalók a hagyományos lecsóhoz

1,5 kg zöldpaprika (0,5 kg ebből lehet bogyoszlói is, ha erősebben szereted)
0,5 kg paradicsom
1 db csípős hegyes paprika
2 nagyobb fej vöröshagyma
10 dkg füstölt szalonna
2 evőkanál fűszerpaprika

hirdetes
1,5 evőkanál só

A hagyományos lecsó elkészítése

1. Első lépésként természetesen a hagyma megtisztításával, megpucolásával, majd felaprításával kell kezdeni. Ha ezzel kész vagy, a szalonnát is kockázd fel apróra!
2. A paradicsomot és a paprikát is tisztítsd meg alaposan, valamint vágd ki a csumájukat is. A paradicsomot mártsd néhány másodpercre forrásban lévő vízbe, és húzd le a héjukat, majd vágd apró cikkekre! A paprikát is karikázd fel, vagy vágd úgy, ahogyan szereted!

hirdetes
3. Egy lábasban kezd el olvasztani a füstölt szalonnát, piruláskor tedd rá az apróra vágott hagymát és pirítsd meg! Ha megpirult, húzd le a tűzről, add hozzá a fűszerpaprikát, és keverd el!
4. Öntsd fel vízzel, és tedd vissza a tűzre, ha visszapirult zsírjára, akkor add hozzá a paradicsomot is, és fedő alatt párold rövid ideig!
5. Ha a paradicsom levet ereszt, akkor add hozzá a zöldpaprikát, és sózd meg, majd lassú tűzön, gyakori kevergetés mellett, fedő nélkül párold! Mielőtt levennéd a tűzről, kóstold meg, és ízlésed szerint ízesítsd!

Néhány titok a lecsóhoz

Pluszban elárulok nektek néhány titkos fortélyt is a lecsóhoz, amit a nagymamámtól tanultam meg. Szerinte a jó lecsó titka a friss alapanyagok, amik kert híján a piacról származnak. Továbbá a fűszerpaprikán is sok múlik, próbálj meg te is jóminőségűt használni! A jó lecsó, készüljön akármilyen recept szerint, tűzpiros és sűrű a paradicsomtól és paprikától! Arra is oda kell figyelni, hogy ne legyen nagyon csípős, hiszen ez ronthat az ízélményeken.  
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Ételek Gasztronómia Magyarság Retró

Szótár

MÁV

MÁV: a Magyar Államvasutak Zártkörűen Működő Részvénytársaság Magyarország állami... Tovább

Hortobágyi pásztormúzeum

Hortobágyi pásztormúzeum: 1785-ben szekérállást építettek a Csárda mekké, ebből... Tovább

Tovább a lexikonra