Ha legközelebb filmet nézel, akkor fülelj jól mert semmi sem igaz, amit hallasz! Így képesek leutánozni minden hangot egy stúdió falai között!
A hangeffektek fontos részei a filmeknek, hiszen nagyban hozzájárulnak egy valósághű alkotás összképéhez. Legyen szó egy zipzár felhúzásáról, két szerelmes cuppogó ajkairól csók közben, vagy egy ajtó becsapódásáról, a hangeffektek teszik teljessé a filmeket.
Tudtad viszont, hogy a filmeket gyakran szinte „némán” forgatják le? Első sorban a szereplők párbeszédét veszik fel, mi mégis minden apró mozzanat hangját tisztán halljuk a kész alkotásban. De hogyan létezik, hogy a hangok, amiket hallunk, tökéletesen passzolnak az adott jelenethez? Minden lépés, minden egymáshoz dörzsölt ruhadarab, minden összekoccanó pezsgőspohár hangja olyan, mintha ténylegesen a felvételkor történt volna, pedig ez sokszor nem így van.
Ez az úgynevezett foley, vagyis zörejművészek mesteri munkájának eredménye.
Egy nagyon érdekes videót készítettek arról, hogy milyen zseniális módszerrel „csalják” bele a hangokat a filmekbe, amit egyszerűen nem szabad kihagyni!
A foley-technika a legendás mesterről, Jack Foley-ról kapta a nevét. A foley, azaz zörejművészek feladata, hogy minden a filmben látható mozdulathoz élethű hangot készítsenek egy stúdióban. Ehhez egyszerűen minden elképzelhető tárgyat, anyagot és felületet felhasználnak, hogy tökéletesen visszaadják az adott jelenetben látható és hallható dolgok hangzását.
A filmforgatáson használt mikrofonok első sorban a szereplők hangját rögzítik, de egy távolban elsuhanó autót már egyáltalán nem képesek „meghallani”. Ezért van szükség a különböző hangeffektek utólagos hozzáadására.
Ebben a videóban bemutatják, hogy egy egyszerű kisfilmhez milyen különböző módszereket használnak a zörejművészek. A végeredményről az ember képtelen lenne megmondani, hogy nem „valódi” hangokat hallott!