Otthon készíteni joghurtot? Elsőre kicsit meredeknek tűnhet, de hidd el nem olyan nagy ördöngösség, és nagyon megéri, mert az eredmény tényleg nagyon finom, ráadásul egészségesebb is, mint a bolti. Ha ezt a 5 lépést nyomon követed, akkor számodra is gyerekjáték lesz a házi joghurt elkészítése.
Hozzávalók a házi joghurthoz
A házi joghurthoz alapvetően két dologra van szükség: tejre, valamint oltóanyagra. De talán érdemes erről a két dologról kicsit hosszasabban is beszélnünk, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy milyen tejet használnunk, és mi a legjobb oltóanyag. Tanácsos minél magasabb zsírtartalmú tejet használni a joghurt készítéséhez, a leginkább a házi tej az alkalmas erre a célra, de ha nincs lehetőséged ilyet beszerezni, akkor a zacskós bolti tejet ajánljuk. Persze az sem tragédia, ha sovány tejet használunk, ez azonban kevésbé sűrű joghurtot fog eredményezni, amit esetleg zselatin hozzáadásával lehet némiképp javítani. Oltóanyagnak a legalkalmasabb a natúr joghurt, méghozzá az, amely élőflórás, élő joghurtkultúrát tartalmazó felirattal van ellátva, és eltarthatósága rövid idejű. Ez olyan baktériumokat tartalmaz, amelyek tejsavat képeznek, sűrítik és egyúttal savanyítják a tejet, ugyanerre a célra alkalmas a poralapú élőflóra is, de a joghurt az egyszerűbb út, hidd el.
A házi joghurt készítésének lépései
#1: Forralás
Első lépés a tej felforralása, a joghurt elkészítéséhez 80-90 fokosra felforraljuk a tejet, ami segít elpusztítani a felesleges baktériumokat, továbbá megváltoztatja a fehérjék térszerkezetét is, ami a joghurt készítés szempontjából nagyon fontos, hiszen így el lehet kerülni, hogy a tej csomókba összeálljon, és a joghurt túró szerű egyen. Minél tovább forraljuk a tejet, annál sűrűbb lesz a joghurt állaga, sűrű joghurthoz fél óra forralást ajánlunk. De figyelj, hogy oda ne égjen a tej!
#2: Hűtés
Nagyon fontos lépés a forralás után a hűtés. A joghurt elkészítéséhez ugyanis nem forró tejre van szükség, a forralásra csak a szerkezet változtatás miatt van szükség. Tehát meg kell várni, hogy elhüljön a tej nagyjából 40-45 fokosra, ugyanis a magas hőmérsékletben az oltóanyagban található baktériumok azonnal elpusztulnának. Ha nem rendelkezel a tej hőfokának mérésére alkalmas eszközzel, akkor is tudod ellenőrizni a megfelelő hőfokot: akkor jó, ha az ujjadat 3-5 másodpercig a tejben tudod tartani, mindenféle fájdalom és sérülés nélkül.
#3: Oltóanyag
Tehát eddig felforraltuk a tejet, lehűtöttük, és most jöhet a másik alapanyag: az oltóanyag. 1 liter tejhez 2-3 evőkanálnyi joghurtra van szükség, ezzel számolj! Érdemes először pár kanál tejjel elkeverni a joghurtot, és úgy hozzáadni a többi tejhez.
#4: Érlelés
Már nincs sok hátra ígérjük: el is jött a lépés, aminek során a folyékony tej joghurttá alakul, neked csak a megfelelő körülményeket kell biztosítanod hozzá. A baktériumok 30-40 fok között szaporodnak a legjobban, ezt pedig úgy tarthatjuk fenn, ha száraz dunsztba vagy meleg vízbe tesszük a joghurtos edényt, beállítjuk a sütőt kb. 35 fokra, majd ebbe tesszük be a joghurtot. A folyadék párolgásával fog besűrűsödni a joghurt, ha jól dolgoztunk, már 5-6 óra elteltével érezni kel a kesernyés joghurtos ízt.
#5: Újra hűtés
A joghurt hidegen finom! Ha kész a joghurt semmi más dolgunk nincsen, mint hűtőbe tenni. A hűvösebb környezet lassítja a baktériumok aktivitását, így a joghurt nem lesz túl savanyú, emellett pedig hosszabb ideig fogyasztható. A kész joghurtot kedvünkre ízesíthetjük különböző gyümölcsökkel, vagy müzlivel is tálalhatjuk.
+Tipp a házi joghurt készítéshez
Tegyünk el egy pár evőkanállal az általunk készített joghurtból, hogy a következő alkalommal már az oltóanyag miatt se kelljen a boltba menni.