Hortobágyi csikósok - a csikósok történelmi háttere, munkája, jelenkori jelentősége

SzT

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A Hortobágy különleges hely, ahol a pásztorhagyományok még mindig élnek és virágoznak. A végtelen füves pusztán a csikósok, a gulyások, a juhászok és a kondások mind-mind részei ennek a gazdag kulturális örökségnek. A csikósok, akik a lóval való különleges kapcsolatukról híresek, különleges szerepet töltenek be ebben a közösségben. Ismerjük meg közelebbről a csikósok életét, munkájukat, hagyományaikat és azokat a programokat, amelyek révén a látogatók betekintést nyerhetnek ebbe az egyedülálló világba!

A Hortobágy, Közép-Európa egyik legnagyobb füves pusztája, egyedülálló természeti és kulturális értékeket hordoz. A hortobágyi csikósok, a magyar pásztorhagyományok őrzői és bemutatói, fontos szerepet játszanak ezeknek az értékeknek a megőrzésében és továbbadásában.

A csikósok történelmi háttere

A csikósok mindig is kiemelt helyet foglaltak el a különböző pásztorok között. A régi rigmus is ezt tükrözi:

„Nyalka csikós legelőre,

Hegyes gulyás dombtetőre,

Az útfélre tompa juhász,

Partódalba tetves kondás.”

Ez a versike világosan mutatja a rangsort a pásztorok között, ahol a csikósok a legelőkelőbb helyet foglalják el.

A csikósok hagyományos viselete és felszerelése

A csikósok jellegzetes kék színű, bő ujjú inget és rojtos kék gatyát viselnek a 19. század vége óta. Előtte fehérben jártak, akárcsak a gulyások. Mellényükön rézpitykéket viselnek, melyeket vékony bőrszíjjal erősítenek fel. Az öltözethez tartozik még a kemény szárú csizma és a nagy karimájú kalap, melyet darutoll díszít.

A lovak felszerelése is a praktikum jegyében alakult ki. A mai csikósok is használják a hagyományos kötőfékkantárt sallangos díszítéssel, valamint a zabla fapecekkel rögzített változatát. A nyeregszárnyak és a csikóspriccs továbbra is elengedhetetlen részei a felszerelésnek.

hirdetes

A csikósok munkája

A csikósok legfontosabb feladata a ménes felügyelete és irányítása. A számadó, aki a csikósok vezetője, anyagilag is felelős a lovak létszámáért. Az itatás különösen nehéz feladat, hiszen a meleg időszakokban naponta többször is kell vizet húzni a hatalmas kutakból. A csikósok elengedhetetlen munkaeszköze a karikás ostor, amit sokszor művészi kivitelben készítenek el maguknak.

Pusztai programok és csikósbemutatók

A Hortobágyon számos program kínál lehetőséget a látogatóknak, hogy megismerjék a pásztorhagyományokat és a csikósok munkáját. A pusztai fogatozás például egy másfél órás élményt nyújt, ahol a vendégek megismerkedhetnek a hagyományos legeltető állattartással, mint például a rackanyájjal, a szürke marha gulyával és a bivalygulyával.

A csikósbemutatók különleges élményt kínálnak, ahol a látogatók megfigyelhetik a csikósok és lovaik közti tökéletes összhangot. A bemutatók során a csikósok látványos mutatványokat hajtanak végre, mint például a lovak fektetése és a tiszteletkör a heveder nélküli priccsen. A programok részeként a vendégek meglátogathatják a ménes istállóit, ahol megismerkedhetnek a hagyományos lóápolási és -tartási módszerekkel.

hirdetes

A hortobágyi csikósok jelentősége

A hortobágyi csikósok nemcsak a magyar pásztorhagyományok őrzői, hanem a nemzeti identitás fontos részét is képezik. Munkájuk révén megőrzik és továbbadják a hagyományokat, amelyek generációkon keresztül öröklődtek. Az ősi tudás és a pásztorkultúra megőrzése nemcsak kulturális érték, hanem hozzájárul a természeti környezet fenntartásához is.

A Hortobágy és a csikósok munkája 1999 óta a Világörökség részét képezi, elismerve a legeltető állattartás és a hagyományos pásztorélet jelentőségét. A pusztai programok és bemutatók révén a látogatók betekintést nyerhetnek ebbe az egyedülálló világba, és megismerhetik a csikósok életét, munkáját és hagyományait.

Kép forrása: Pixabay


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Érdekességek Magyar Magyar történelem Magyarország Magyarság Történelem

Szótár

Kőszegi vár

Kőszegi vár: Az ország legnyugatibb vára, mely Kőszeg történelmi hangulatú óvárosában... Tovább

Sástó

Sástó: A Sástó Magyarország legmagasabban fekvő tava a Mátrában. Kiváló csónakázó- és... Tovább

Tovább a lexikonra