Komposztálás a lakásban? Ezzel a 2 módszerrel kert nélkül is lehetséges

ZH

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A komposztálás ma már nem kizárólag a kertekben vagy házak udvarainak kiváltsága. Ha arra vágysz, hogy az ételhulladékodat is hasznosítsd, de úgy gondolod, hogy lakásban ez lehetetlen feladat, akkor jó hírünk van: a komposztálás nem csak kertes házakhoz köthető. Akár panelban vagy városi lakásban is könnyedén megvalósítható. Ebben a cikkben két kiváló beltéri komposztálási módszert mutatunk be, amelyek segítségével otthonodban is hozzájárulhatsz a fenntarthatósághoz.

Bokashi Komposztáló Módszer


A bokashi módszer eredetileg a konyhai hulladék csökkentésére született. A japán kifejezés mindenféle szerves anyagra utal. Az eljárás lényege, hogy egy speciális vödörben anaerob (levegő nélküli) lebontás történik, amely során baktériumok alakítják át a konyhai hulladékot hasznos komposzttá. A módszer nagyon egyszerű: naponta adagold a vödörbe a szerves anyagokat, majd tömörítsd és zárd le a levegő kizárása érdekében. Az eljárás szagtalan és higiénikus.

Azonban fontos megjegyezni, hogy az így előállított komposzt még nem a végtermék, hiszen további komposztálást igényel. Az elkészült anyagot be kell keverni a talajba vagy nagyobb mennyiségű virágföldbe, hogy teljesen lebomoljon és hasznosuljon.

Gilisztakomposztálás

A giliszták a föld felszínén található szerves hulladékot húzzák a föld alá, majd elfogyasztják azt, ezzel létrehozva a minőségi komposztot. Vörös gilisztákkal könnyedén végezhető a komposztálás városi körülmények között. Szobahőmérsékleten, akár erkélyen vagy pincében is tarthatod őket.

hirdetes

Az alap konyhai komposzt gyűjtőedény két részből áll: a felsőben találhatók a giliszták, amelyek a komposztálásra szánt anyagokat fogyasztják. Az alsó részben pedig a földben keletkező nedvesség, a gilisztatea gyűlik össze, amely növények tápanyagaként is felhasználható.

hirdetes

Fontos megemlíteni, hogy a gilisztakomposztálás nem minden konyhai hulladékra alkalmazható, és sokan ódzkodnak attól, hogy gilisztákat tartsanak a lakásban. Azonban ez a módszer remek lehetőség a fenntarthatóság követőinek és a komposztálás híveinek, akik városi környezetben is szeretnék hasznosítani a szerves hulladékot.

Milyen Ételeket Lehet Komposztálni?

A hatékony beltéri komposztálás érdekében fontos, hogy tudjuk, milyen ételek kerülhetnek a komposztba. Mindkét fent említett módszer esetén különösen ajánlott a növényi alapú ételek, mint például zöldségek és gyümölcsök, valamint kávézacc és tea maradékok komposztálása. Az állati eredetű ételeket (hús, hal, tejtermékek) viszont érdemes elkerülni, mivel azok baktériumokat és szagokat hozhatnak létre a komposztban, valamint a lebontásuk hosszabb időt vehet igénybe.

A fűszerek, fűszernövények, tojáshéjak, valamint apróra vágott konyhai hulladék, például zöldségmaradékok, héjak, hajtások is tökéletesen megfelelnek a komposztálásra. A megfelelő anyagok használatával és a rendszeres gondoskodással a komposztálás könnyedén beilleszthető a mindennapi életünkbe, anélkül, hogy kellemetlenségek vagy szagok jelennének meg a lakásban.

Az otthoni komposztálás lépésről lépésre megvalósítható, és hozzájárulhat a fenntartható életmódhoz, az ételhulladék csökkentéséhez és a környezetvédelemhez. Válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbb módszert, és induljunk el az úton, hogy kisebb ökológiai lábnyomot hagyjunk magunk után.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Belföld Érdekességek Ételek Európa Gasztronómia Hírek Magyar Magyarság Technológia

Szótár

Létrási-vizesbarlang

Létrási-vizesbarlang: Csodás barlangjaink egyik, melyre joggal lehetünk büszkék.  A... Tovább

Korond

Korond: Népszerű idegenforgalmi helyszín Erdélyben. Aki szeret emléktárgyakat gyűjtögetni... Tovább

Tovább a lexikonra