Magyarország 3 kevésbé ismert, de annál különlegesebb borvidéke

VN

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Itt van az ősz, itt van újra…és ez egyet jelent a szüreti vigaszságokkal, újborkóstolásokkal, borrégiók bejárásával, borkóstolással egybekötött túrázásokkal, nem igaz? Ha egyetértesz, akkor ez a cikk neked szól, ugyanis 3 olyan különleges borvidéket mutatunk be, ami nem olyan ismert, mint az egri, vagy a badacsonyi, esetleg, villányi, vagy a balatonfüredi, de annál különlegesebb, és nagyon finom borokat tartogat az arra járóknak.

Amit elöljáróban tudni kell, hogy Magyarország 6 nagyobb borrégióra van felosztva, amik további borvidékekre vannak tagolva. A borrégiók: Balatoni borrégió, Duna Borrégió, Felső-Magyarország borrégió, Felső-Pannon borrégió, Pannon borrégió, Tokaji borrégió. Ezeken a borrégiókon találhatóak azok a borvidékek, amiket mi most külön be fogunk mutatni. A többi is nagyon varázslatos, de ez az 5 talán az, amiről méltatlanul kevés szó esik, ezért mi ezekről beszélünk.

Nagy- Somló Borvidék

Kezdjük rögtön a legkisebbel! A Nagy-Somlói borvidék, vagy ahogyan sokan emlegetik a Somlói borvidék hazánk legkisebb területű borvidéke, de ez nem jelenti azt, hogy nem különleges, sőt! Területe csupán 1 158 ha, és csak 9 település található rajta, oklevélben először 1093-ban tettek róla említést, de eredete még a római korra nyúlik vissza valószínűleg. A borvidék fénykorát a XVIII. században élte, amikor is világhíressé váltak boraik. A "nászéjszakák bora"-ként nevezett somlói borról ugyanis azt tartották, hogy fogyasztása az utódnemzésben fiú gyermeket eredményez, ezért a királyok nagy szeretettel fogyasztották ezt esküvőjük napján. Az itt termett borok savban gazdagok, kemény karakterűek, testesek, teltek diszkrét illatúak. Köszönhetően annak, hogy a Somló különböző oldalain más-más mikroklíma van, többféle szőlő is megterem. Egyébként a dombtetőn áll egy frissen felújított vár is, amit nem szabad egyetlen kirándulás alkalmával sem kihagyni. Még egy nagyon jó szállást is tudunk ajánlani a Somló lábánál, a négycsillagos Kristály Hotelt, ahol van wellness, bowling pálya, és nagyon jó étterem is, részletek itt: vidéki wellness hotel.  

hirdetes

Ászár-Neszmélyi borvidék

Az Észak-dunántúli borrégióban található, olyan híresebb borrégiók mellett, mint az Etyek-Budai borvidék, a Móri borvidék, és a Panonnhalmi borvidék, de mivel csak keveset hallani róla, gondoltuk szót ejtetnénk az Ászár-Neszmélyi borvidékről is. A borvidék területe 7 407 ha, 23 lakott településsel. Szintén a római korra nyúlik vissza az eredete, nagy valószínűséggel ők telepítették az első tőkéket, és milyen jól tették. A középkorban virágzott itt a szőlészet, borászat, de most is igen gazdag borkultúrát találunk itt.Napjainkban két jól elkülöníthető körzetben folyik a termelés, az Ászári (8 település) és a Neszmélyi (15 település) körzetben. A borvidék hagyományos fajtái közé tartozott az Ezerjó, a Mézes fehér, a Budai zöld, a Dinka félék. 

hirdetes

Balatonmelléki borvidék

Több mint 6000 hektár, 26 település mentén a Zala folyó kanyarulatában, a Keszthelyi hegységhez tartozó Vindornyalaki medencében, valamint a Zalaapáti hát lankáin. Szlovéniával és Horvátországgal is határos, de érdemes felkeresni ezt a részt is, és megkóstolni boraikat. Hazánk legcsapadékosabb borvidéke, olyannyira, hogy alig ismerik az aszálykár fogalmát. legnagyobb részben Olasz rizlinget termesztenek, több mint a terület felén, de van Cserszegi fűszeres, Ottonel muskotály, Irsai Olivér és Tramini is.
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Alkotás Belföld Érdekességek Gasztronómia Hírek Kirándulás Magyar történelem Magyarország Magyarság Programajánló Szórakozás Történelem Utazás

Szótár

Takarítás

Akár kis takarítás, akár nagy takarítás, különböző hasznos takarítási tippeket lehet... Tovább

December

December sokak kedvence, a karácsonyi ünnepkör kiteljesedésének időszaka, az év utolsó... Tovább

Tovább a lexikonra