Lengyel barátaink nemzeti étele: az utánozhatatlan pierogi (RECEPT)

VN

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Első ránézésre fényes tészta, első kóstolásra viszont íncsiklandó, laktató finomság. Igen, a tradicionális lengyel pierogiról beszélek, amit egyszer mindenkinek meg kell kóstolnia, mégpedig azért, hogy aztán a hétköznapi menü szerves részévé válhasson. 

Mi is az a pierogi?

A pierogi, a pierog többes száma. Egy klasszikus lengyel étel, vagyis inkább a régi lengyel konyha egyik legrégebbi és leghagyományosabb különböző gabonafélékből készült ételekre. Amit igen sokféleképpen készítettek, vagyis inkább többféle ízesítéssel, töltelékkel, az éppen az erdők kínálta alapanyagokkal: gombákkal, gyümölcsökkel, vagy éppen gyógyfüvekkel, néha sertéshússal vagy halakkal, esetleg vadhúsokkal. A helyben megtalálható alapanyagokat határtalan kreativitással és meglepő változatossággal tudták kombinálni, melyek közül sok a mai napig a lengyel konyha legősibb hagyományaiként él tovább. Én most az egyik hagyományos, túróval, burgonyával töltött pierogi receptjét mutatom meg, de bátran kísérletezhettek más ízkombinációkkal is, a határ a csillagos ég. Az sem baj, ha édes verziót készítetek belőle, ezesetben használjatok lekvárokat!

A lengyel pierogi receptje

Hozzávalók a pierogihoz

A tésztához

40 dkg finomliszt
3 dkg vaj
1 tojás
1,5 dl forró víz

A töltelékhez

50 dkg krumpli
50 dkg túró
20 dkg szalonna
1 közepes vöröshagyma
só, bors

hirdetes

A lengyel pireogi elkészítése

1. Első lépésként a tészta elkészítésének látunk neki, vagyis egy nagy tálban összekeverjük a lisztet, a vajat, a tojást, valamint hozzáadunk egy csipet sót is, majd lassan, fokozatosan hozzáadagoljuk a másfél deciliter forró vizet is (ha szükségszerű, akkor adhatunk hozzá lisztet és vizet is, hogy a megfelelő állagú tésztát kapjuk). Fontos, hogy olyan állaga legyen, hogy ne ragadjon a tálhoz a tészta!

2. Ha megvan a megfelelő állag, akkor egy gombócot formázunk belőle, és legalább fél órán keresztül száraz, hűvös helyen pihentetjük (nem kell hűtőbe tenni)!

3. Amíg pihen a tészta, hozzálátunk a töltelék elkészítéséhez. Első körben meghámozzuk a krumplit, apró kockákra vágjuk, és egy kis sós vízben felrakjuk főni. Ha megfő leöntjük, és krumplinyomóval pürésítjük. 

4. Közben a szalonnát is megpirítjuk az apróra vágott hagymával együtt.

5. Majd villával összetörjük a túrót, és hozzákeverjük a krumplit, a pirított hagymát, valamint sóval, borssal ízesítjük a tölteléket.

6. Ha eddigre már letelt a fél óra pihentetési idő, akkor újra a tésztával kezdünk el foglalkozni: kilisztezett deszkán kinyújtjuk 2-3 mm-re, pogácsaszaggatóból vagy egy nagyobb pohárral köralakokat vágunk ki belőle, amiket utána a speciális a műanyag pirogi készítőre, avagy derelye töltőre teszünk, majd egy teáskanálnyi tölteléket teszünk a tésztára, annyit, hogy kényelmesen összecsukhassuk a készítővel, ami a tésztavégnek szép hullámos, kagyló alakot fog adni. De természetesen ez a folyamat manuálisan, kézzel is elvégezhető, csak az eredmény nem lesz olyan szabályos, de az íze nem változik!

hirdetes

7. Az elkészült tésztákat forró, sós vízben kifőzzük. Ha feljöttek a víz tetejére, akkor még 3-4 percig főzzük. Végül az elkészült, kifőzött pierogikat leöntjük egy kis zsírral, és megforgatjuk őket benne, így nem ragadnak majd össze.

8. Tálalhatjuk pirított szalonnával, pirított hagymával, de fogyaszthatjuk tejföllel is!

Jó étvágyat kívánunk hozzá! 
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Alkotás Érdekességek Ételek Európa Gasztronómia

Szótár

A téliszalámi

A téliszalámi. Hungarikum. Az igazi téliszalámi Pick Márk által a XIX. század végén... Tovább

Könyves Kálmán

(Könyves) Kálmán: az egyik legismertebb magyar királyról beszélhetünk személyében. Kálmán... Tovább

Tovább a lexikonra