Március 15 lesz….hangzik el valahol, és mindenki megörül, hogy de jó nem kell dolgozni, vagy éppen iskolába menni. Pedig ez a nap sokkal, de sokkal több ennél. Sok-sok évvel ezelőtt igenis fontos dolgok történtek ezen a napon, így méltán került be a naptárakban a piros betűs napok közé.
Miért ünnepeljük március 15-ét?
Ez a mondat még kisiskolás koromban bevésődött: március 15-ét azért ünnepeljük, azért tartunk számos megemlékezést, mert 1848 március 15-én kitört a magyar forradalom és szabadságharc. Miért fontos ez? Mert hatalmas fordulópont a történelmünkben annak ellenére is, hogy megbukott. Emlékszem kisiskolás koromban mennyire szerettem ezt az ünnepet, mennyire büszkén hallgattam, hogy Petőfiék összeültek a Pilvax Kávéházban, hogy összefogtak, tervet dolgoztak ki, megírták a pontokat, és kiálltak azért, amiről úgy gondolták nekik fontos. Akkoriban arról álmodoztam, hogy milyen jó lenne, ha én bemehetnék a Pilvaxba, de aztán rájöttem, hogy nem a hely kellett ahhoz, hogy a dolgok így történjenek, hanem az emberek, és az összefogás. Az kellett, hogy néhány magyar fiatal hangot merjen adni annak, hogy a dolgok nem jól működnek, vállalva ezzel mindennemű kockázatot.
A magyar emberek nem dönthettek a sorsukról
Miért tört ki a szabadságharc, miért nem működtek úgy a dolgok, ahogyan kellett volna, hogy működjenek? Az alapvető probléma az volt, hogy a magyar emberek nem dönthettek a saját sorsukról. Az akkori Magyarország ugyanis az osztrák császár kezeiben volt, ő uralkodott felettünk, az ország irányításában résztvevők is főleg osztrákok voltak, így nem meglepő, hogy ők mondták meg mi szerepeljen az újságokban, kiket ítéljen el a bíróság, és úgy általában nem olyan döntések születtek, amik a magyar népnek kedveznek, lásd például a bankügyeket. Mit szerettek volna? A 12 pontot, ha máshonnan nem is, az iskolából mindenki ismeri:
Felelős ministeriumot Buda-Pesten.
Évenkinti országgyülést Pesten.
Törvény előtti egyenlőséget polgári és vallási tekintetben.
Nemzeti őrsereg.
Közös teherviselés.
Urbéri viszonyok megszüntetése.
Esküdtszék, képviselet egyenlőség alapján.
Nemzeti Bank.
A’ katonaság esküdjék meg az alkotmányra, magyar katonáinkat ne vigyék külföldre, a’ külföldieket vigyék el tőlünk.
A’ politikai statusfoglyok szabadon bocsáttassanak.
Unio.
Egyenlőség, szabadság, testvériség!”