Megjelent a hivatalos! Az átoltottság további növelése és a járvány újabb hullámai elleni védekezés érdekében február 15-étől a védettségi igazolvány oltási igazolvánnyá alakul, csak azoknak lesz érvényes, akik oltottak, illetve harmadik oltásukat is 6 hónapon belül felvették. Nézzük a legfontosabb részleteket!
Oltási igazolvány lesz a védettségi igazolványból
Az átoltottság további növelése és a járvány újabb hullámai elleni védekezés érdekében február 15-étől a védettségi igazolvány oltási igazolvánnyá alakul, csak azoknak lesz érvényes, akik oltottak, illetve harmadik oltásukat is 6 hónapon belül felvették. Oltatlan ember akkor sem lesz jogosult az oltási igazolványra, ha átesett a fertőzésen, az esetleg jelenleg meglévő - a fertőzésen átesettségre hivatkozva - kiadott védettségi igazolványa pedig elveszíti érvényességét.
Meddig lesz érvényes az oltási igazolvány?
Az igazolvány a második oltást követően hat hónapig lesz érvényes, ezután az érvényesség csak a megerősítő harmadik oltás után lesz meghosszabbítva. Ha valaki két oltás után lesz fertőzött, akkor a fertőzés igazolásától számított 6 hónapig lesz érvényes az igazolványa. A megerősítő harmadik oltás felvétele után az igazolvány korlátlan időre lesz érvényes. A jelenlegi védettségi igazolványok cseréjére nincs szükség, a QR-kód alapján lehet majd ellenőrizni az okmány érvényességét - részletezték a kormányzati oldalon.
Más szabályok is életben vannak
A kormányzati portálon felhívták a figyelmet arra, hogy az egészségügyi intézmények és a tömegközlekedés mellett továbbra is maszkot kell viselni az üzletekben, a bevásárlóközpontokban, a postákon, az ügyfélszolgálatokon, a színházakban, a mozikban, a múzeumokban és a sportrendezvényeken. A beltéri kulturális és egyéb rendezvényeken, az edzőtermekben, az uszodákban, a fürdőkben, valamint a vendéglátóhelyeken pedig az ott dolgozóknak kötelező a maszkhasználat.
Kötlező lehet az oltás?
Az átoltottság növeléséért a munkáltatók előírhatják az oltás felvételét dolgozóiknak. Az állami szférában elvárt az oltás felvétele, az önkormányzatoknál erről a polgármesterek dönthetnek. A dolgozóiknak oltást előíró vállalatok a megyei oltási munkacsoportoktól is kérhetnek vakcinát, ez esetben az üzemorvosok is beadhatják az oltást - ismertették.
Friss koronavírus adatok
Magyarországon a beoltottak száma 6 329 185, közülük 6 073 498-an a második, 3 457 497-en pedig már a megerősítő, harmadik oltást is megkapták. 15 957 új fertőzöttet igazoltak, ezzel a járvány kezdete óta 1 401 457-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 65, többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 40 822-re emelkedett. A kormányzati portálon azt írták: a gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 1 193 210, az aktív fertőzöttek száma 167 425-re emelkedett. Kórházban 2674 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 201-en vannak lélegeztetőgépen. A koronavirus.gov.hu oldal térképe szerint eddig Budapesten (250 775) és Pest megyében (194 884) regisztrálták a legtöbb fertőzöttet. Ezt követi Borsod-Abaúj-Zemplén (81 795), Hajdú-Bihar (74 278), Bács-Kiskun (73 127), Szabolcs-Szatmár-Bereg (71 614) és Győr-Moson-Sopron megye (71 347). A fertőzéssel legkevésbé érintett megye továbbra is Tolna (29 201).
Hatósági házi karanténban 42 534-en vannak, a mintavételek száma 9 661 929.