Hazánkhoz hasonlóan a legtöbb Európai országban, és a világ más pontjain is tombol a koronavírus járvány negyedik hulláma, amiben a legnagyobb szerepet a delta variáns kapta. Az a delta variáns, ami Japánból szinte teljesen eltűnt, lecsökkentve ezzel az esetszámokat, és véget vetve az eddigi legnagyobb és veszélyesebb járványhullámnak. Vajon hogyan?
Japánban normalizálódni látszik a helyzet
Három hónappal azután, hogy a delta-változat napi rekordszámú, közel 26 000-es országos esetszámot eredményezett, Japánban az új COVID-19-fertőzések száma zuhant, és az elmúlt hetekben 200 alá esett. Ezt a csökkenést kiemeli az a tény, hogy november 7-én egyetlen halálesetről sem számoltak be – körülbelül 15 hónap óta ez az első alkalom. Miközben hazánkban a hétvégén meghalt 392, többségében idős, krónikus beteg, és újabb 27 209 koronavírus-fertőzöttet találtak, és már jó ideje hasonlóan magasak a számok, de más Európai országban is rossz a helyzet. Hogyan érték mindezt el Japánban?
Öngyilkos lett a delta variáns?
Sok tudós számos lehetőségre mutat rá, amelyek közé tartozik az egyik legmagasabb oltási arány a fejlett országok között, a lakosok 75,7%-a volt teljesen beoltva. További lehetséges tényezők a társadalmi távolságtartás és a maszkviselés, amelyek ma már mélyen beágyazódnak a japán társadalomba. Teljesen máshogyan állnak hozzá ezekhez a kérdésekhez, a szabályokhoz. Nem tüntetnek, keresnek kibúvókat, és szegik meg a szabályokat az ott kialakult kultúra miatt. Kutatók egy csoportja szerint azonban egy más, kicsit meglepő magyarázat van az ottani történésekre, mégpedig az, hogy egyszerűen a mutációk során magát ölte meg a delta variáns. Kicsit furcsának hangzik ez az állítás, de teljesen elképzelhető, és vannak rá tudományos bizonyítékok is.
Hogyan halt ki a delta variáns?
Ituro Inoue, az Országos Genetikai Intézet professzorának forradalmi elmélete szerint a delta-variáns Japánban túl sok mutációt halmozott fel a nsp14 nevű, hibajavító, nem szerkezeti fehérjéjén. Ennek eredményeként a vírus igyekezett kijavítani a hibákat, ami végül „önpusztításhoz” vezetett. Tehát addig mutálódott a delta variáns, még végül kihalt. Inou elmélete, bár innovatív, alátámasztja a delta-változat Japánban való elterjedésének rejtélyes eltűnését. Véleménye szerint, ha a vírus élne, akkor nem lennének ilyen alacsonyak az esetszámok, hiszen más országban is nagysebességgel terjed a delta variáns a maszkhordás és a magas átoltottság ellenére is.