Az opera nem feltétlenül a legmegfizethetőbb, legelérhetőbb művészeti forma. Kulturális jelentőségük ellenére ezek az előadások nem tartoznak a hétköznapi emberek rendszeres szórakozásai közé. Az előadások fényűző és pompás jellegét azonban gyakran tükrözik azok az épületek is, amelyekben megrendezésre kerülnek, ami hagy némi élveznivalót azok számára is, akik csak kívülről gyönyörködnének bennük.
Közép-Európa rendkívül gazdag operatörténelemmel rendelkezik, ami a díszes operaházak számában is megmutatkozik. Ezek az épületek a kultúra, az építészet és a színművészet páratlan ötvözetei, és mindenképpen érdemes egy pillantást vetni rájuk, ha valamelyik közelében jár az ember. Ha idén úgy döntesz, hogy hamarosan bejárod Közép-Európát, akkor tégy egy-egy kitérőt ezen operaházak irányába!
Magyar Állami Operaház – Budapest, Magyarország
Ez a gyönyörű neoreneszánsz operaház 1884-ben nyitotta meg kapuit. Az épület szépsége Ybl Miklós építész vízióját tükrözi. Amellett, hogy a város egyik legfontosabb operaházaként működik, az épület egyben a Magyar Nemzeti Balett otthona is. Budapest második legnagyobb operaháza külföldön is híres nemesi szépségéről és a falai között megtekinthető előadások színvonaláról is.
Prágai Nemzeti Színház – Prága, Csehország
Amikor az ember először belép a prágai Nemzeti Színház főbejáratán, akkor máris egy lélegzetelállító látvány fogadja: az elképesztő épület designja még három újjáépítés után is méltó a „világ egyik legszebbje” címre. A mennyezetet aranykeretes barokk alkotások díszítik, amelyek mind az óriási csillár felé vezetik a vendégek tekintetét. Az épület a Moldva folyó partján fekszik, ami csak tovább fokozza méltóságteljes kisugárzását.
Staatsoper (Állami Operaház) – Bécs, Ausztria
A bécsi Állami Operaház eredetileg Császári-királyi Udvari Operaházként kezdte meg működését, a Habsburg Birodalom megszűnése után pedig a nyilvánosság számára is elérhetővé vált, méghozzá a közönség nagy örömére. A Staatsoper nemzetközileg is híres arról, hogy minden operaház közül itt válogathatunk a legválasztékosabb előadáslistáról.
Szlovák Nemzeti Színház – Pozsony, Szlovákia
Habár a Szlovák Nemzeti Színház 1920-as avatásával meglehetősen fiatalnak számít, a vidék operatörténelme évszázadokra nyúlik vissza. Ez a neoreneszánsz szépség a pozsonyi óvárosban található, igazgatói pedig mindig is azon dolgoztak (több színvonalas előadás megszervezésével), hogy fenntartsák az intézmény hírnevét. Habár méretében nem ér fel a korábban említett épületekhez, az operakultúra és –történelem rajongói számára kihagyhatatlan látványosság.
Estates Theatre – Prága, Csehország
Az Estates Theatre falai között mutatták be a világon először Mozart Don Giovanniját (1787), ami önmagában elegendő ahhoz, hogy felkeltse az operarajongók figyelmét. A meglepően kompakt színházat egy gyönyörű csillár díszíti, az épület pedig a Národní divadlo komplexum részét képezi. Szerény mérete azonban ne tévesszen meg senkit – a szűkösebb nézőtér csupán egy sokkal intimebb operaélményt tesz lehetővé, ami a nagyobb helyszínekben nem adatik meg minden néző számára.