Igen, igen, már újra itt vagyunk, az évnek abban a szakaszában, amikor érdemes odafigyelni arra, hogy úgy feküdjünk le, hogy reggel már az új időre kell felébredni, elérkezik hamarosan a 2021-es őszi óraátállítás időpontja!
Mikor lesz az óraátállítás?
Az őszi óraátállítás idén október utolsó vasárnapjára, és egyben utolsó napjára esik, azaz a téli 2021-ben október 31-én kezdődik. Ezen a napon hajnali 3 órakor 2 órára állítjuk át az órákat. Rövidülő nappalok, egyre sötétebb reggelek - de cserébe egy órával többet alhatunk! Tehát mindenki készüljön, hogy kipihentebben fog kelni reggel, de este is hamarabb lesz sötét, számítani kell ezt követő héten álmos ásításokra munkából hazamenet. A digitális okos eszközök javarészt maguktól átállnak automatikusan, de az analóg órákat senki se felejtse el visszatekerni!
Mi ételme van az óraátállításnak?
Teljesen jogos a kérdés, nagyon sokan sóhajtoznak, panaszkodnak, buszon kibeszélnek az óraátállítás miatt, azonban ez az egész ügy nem teljesen hülyeség, vagyis nem volt tejesen az. Az egész óraátállítás ügynek több mint 100 éves hagyománya van. Ekkor azért találták ki, mert pozitív hatásokat reméltek, amik be is jöttek: villamosenergiát spóroltak vele, kedvezett az építőiparban, a mezőgazdaságban dolgozóknak, akik hosszabb ideig végezhették a szabadban a munkát, s a hosszabb nappaloknak köszönhetően kevesebbet és kevesebben vezettek szürkületben, sötétben. Azonban ezek a hatások mára, de ezek a hatások mára eltörpülnek, ellenben számos negatív figyelhető meg. Szakértők szerint többeknek okoz depressziót, fáradtságot, alvás- és emésztési zavarokat a tavaszi és őszi átállási időszak. Továbbá friss rendőrségi adatok szerint ilyenkor látványosan emelkedik a figyelmetlenségből, fáradtságból eredő balesetek száma is. Ez érthető, hiszen a szervezet számára felborul az egyensúly, sohasem jó, ha ilyen téren mesterséges beavatkozás történik, az óraátállítása pedig egyértelműen az.