Az emberek többsége elsiklik a felett a tény felett, hogy Magyarországon található a világ egyik legszebb Parlamentje. A most következő cikkben bemutatjuk nektek Budapest egyik csodálatos ékét, amire minden magyar méltán büszke lehet!
Az Országház (vagy gyakran Parlament) Budapest egyik legismertebb középülete, a Magyar Országgyűlésnek és egyes intézményeinek (például Országgyűlési Könyvtár) a székhelye. Budapest V. kerületében, a Duna partján, a Kossuth Lajos téren található. A Dunára néző oldalának felújítása 21 évi munka után, 2009 szeptemberében ért véget, díszkivilágítása 2014 nyarán megújult.
A tervek
Az épület felépítéséről az Országgyűlés törvényt alkotott: az 1880. évi LVIII. tv. alapján tervpályázatot hirdettek 1881-ben. Magyarország számára egy állandó országház építésére több kiváló építész jelentkezett. 1883. február 1-jén a pályázat határideje lejárt, ekkorra tizenkilenc terv érkezett be. A bírálat alapján a kitűzött négy egyenlő díjat az "Alkotmány I.", a "Patres conscripti", az "Alkotmány II." és a "Scti. Stephani regis" jeligéjű terveknek ítélték oda.
- Steindl Imre "Alkotmány I." neogótikus hatású épületterve
- Hauszmann Alajos "Patres conscripti" neobarokkot és neoklasszicizmust sugárzó terve
- Schickedanz Albert és Freund Vilmos "Alkotmány II." együttes alkotása, mely elsősorban az antik építészeten alapult
- Otto Wagner és társai "Scti. Stephani regis" neoreneszánsz pályaműve
Steindl Imre pályázata nyert
Steindl Imre megvalósult terve a historizáló eklektika jegyében született, barokk alaprajzú, barokk tömeghatású épület, részleteiben alapvetően neogótikus stílusú. Ez a monumentális épület a bécsi neogótika szellemében épült, világosan érzékelhető rajta Steindl bécsi mesterének, Friedrich von Schmidtnek hatása. Schmidt centrális elrendezésű Bécs-Fünfhaus-i templomát rajnai gótikus stílusban építette, s ennek kupolája nagy hatással volt Steindl Imrére, amikor a budapesti Parlament kupoláját megtervezte. Ugyanekkor Steindl teljességgel egyedit alkotott, amikor a barokk alaprajzot és tömegkompozíciót szintetizálta a tiszta csúcsíves neogót építkezési stílussal.
Az épület mind külső tömeghatásában, mind belső enteriőrjében méltán tekinthető a 19-20. század fordulója egyik nagy alkotásának az európai kontinensen. Az Országház éppen úgy hazánk fővárosát reprezentáló épületté vált, mint Sir Charles Barry londoni parlamentje a brit fővárosnak. A magyar állam ezeréves fennállásának alkalmából, annak millenniumi esztendejében, 1896. június 8-án tartotta az új, még épülő parlamenti épületben az Országgyűlés első ülését. További érdekességek a következő oldalon!
Forrás: Wikipédia