Retro utcai plakátok

Puskás Rékka

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Még mielőtt a YouTube videók elején és végén is 2 reklám boldogított minek, egy másik módon hirdették a különböző termékeket, szolgáltatásokat: plakáton. Ebben a cikkben egy kicsit áttekintjük a lakátok történetét, a magyar plakátkultúra kialakulását, továbbá egy nagyszerű galériát is találtok, természetesen retro plakátokkal, utcai jelenetekkel.

A plakátok

A plakátok tulajdonképpen egyidősek a marketinggel, bár annak idején egyiket sem így hívták. Amióta csak az emberek igyekeznek szolgáltatásukat, terméküket eladni, gyakorlatilag azóta vannak jelen a reklám, és a reklám részeként a képes, írásos hirdetmények. 
Ma plakátoknak nevezzük azokat a nagy, nyomdában sokszorosított hirdetményt, mely kinti felhelyezésre kerül, s mely tartalmaz mind grafikai elemeket, mind pedig nyomtatott szöveget, betűket. A vizuális kommunikációnak gyakorlatilag ez a legrégebbi, leginkább klasszikus formája. Témájuk alapján megkülönböztetünk kereskedelmi, politikai és kulturális plakátokat. Azokat a plakátokat, melyek óriás méretben nyomtatódnak, posztereknek nevezzük. Ugyanezt a szót továbbá még a művészeti alkotások sokszorosító eljárással készült nagyméretű reprodukcióit is. Ezeket lehet látni az otthonok falán, hálószoba dekorációként a tinédzserek territóriumában. Manapság a plakátok egy ofszetnyomtatás nevű eljárással készülnek, a gyártás folyamata órákban mérhető. Nyilván régebben, amikor még kézzel rajzolták a tartalmakat, jellemzően több idő volt az elkészülés és a sokszorosítás is.

hirdetes

A plakátművészet

A fénykép megjelenése és elterjedése előtt a plakátok képi anyagát rajzolták, egy egész művészeti ág fejlődött így ki, ezt nevezzük plakátművészetnek. Ez a 19. század második felében terjedt el, ekkor ugyanis a nyomdatechnika már lehetővé tette a nagyméretű darabok elkészültét. A plakátművészet önálló kifejezésmóddá vált, leghíresebb képviselője a bohém festő, Henri de Toulouse-Lautrec volt, ki ötvözte munkáiban a plakátművészet jellegzetes vonásait a szecesszióval.

hirdetes

A magyar plakáttörténet

A magyar plakáttörténet első darabjának Benczúr Gyula 1885-ös Országos Kiállításra készített falragaszát tartják. Innentől fokozatosan egyre több plakát tűnt fel a fővárosban, a századfordulóra már a az utcai látkép szerves részét képezték ezek a ragaszok. Kezdetben festők reklámoztak vele, mint Rippl-Rónai József az 1903-as Tavaszi Kiállítást, majd megjelentek a kereskedelmi plakátok, valamint a politikai plakátok is.

Nézd meg a galériánkat, és engedd, hogy átjárjon a hangulata ezeknek a régi plakátoknak, utcai jeleneteknek!

#GALERIA-99#

#szavazas-250#

Forrás: Fortepan / FŐFOTÓ


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Belföld Érdekességek Magyar Magyarország Retró

Szótár

Főzés

Hiába, egy jó és tapasztalt háziasszonynak sem jut mindig eszébe, hogy mit főzzön vagy... Tovább

Buda

Budapest városrésze, mely inkább gyűjtőfogalomnak tekinthető.A közhiedelem szerint ez a... Tovább

Tovább a lexikonra