Sokszor elkövetjük azt a hibát, hogy amink meg van azt természetesnek tekintjük, és nem tudjuk eléggé értékelni. Én is így voltam Szolnokkal. Kiskoromban sokat jártam erre, itt töltöttem a középiskolás éveimet, és mindig azt gondoltam ez idő alatt, hogy semmi extra. Aztán máshelyekre sodort az élet, és amikor most már idegenként erre kerülök-fordulok fedezem fel csak igazán, hogy mennyire is varázslatos hely Szolnok. Az egykoron szürke városnak látott hely, mennyi csodát rejt. Most bemutatok (5-nek indult) 10 dolgot, amit általában nem hagyok ki, ha erre járok, és neked sem érdemes, ha te is erre jász!
Szolnok, a Tisza és a Zagyva városa
Hogy miért érdemes Szolnokon járni? Sok-sok lehetőség van itt. Nem véletlenül jártam én ide iskolába, és nem véletlenül jár annyi ember ide bevásárolni, ügyeket intézni, akárhogyan is, mégiscsak egy megyeszékhelyről van szó. Régebben én is úgy láttam Szolnokot, mint bevásárlóközpontok, iskolák, hivatalok sokasága, és nem láttam meg az igazi báját. Ha a nyüzsgő központjától kicsit tovább barangolunk, akkor mutatja meg az igazi báját, azt az arcát, amit igazán csak a szolnokiak ismerhetnek. Akkor jöhetünk rá csak igazán, hogy Szolnok nemcsak egy egyszerű megyeszékhely, hanem a Tisza és a Zagyva város, ami ráadásul tele van kulturális kincsekkel is, mint a Szigligeti Színház a Tisza partján, Damjanich János Múzeum a Kossuth-téren, Művésztelep, a Református templom, a Zsinagóga, vagy éppen a Belvárosi templom. És nem is lehetne aktuálisabb téma ez a Szolnok ügy, hiszen hamarosan rajzanak a tiszavirágok. Az első állomásunk rögtön ehhez kapcsolódik egy kicsit.
Tiszavirág-híd
Kihagyhatatlan, tényleg! Amikor megkérdezik a pesti barátaim, hogy melyik a kedvenc hidam, feltételezem, hogy a Pestet és Budát összekötőkre gondolnak, ezért mindig a Szabadság hidat mondom, de gondolatban, ott van, hogy ezt bőven megelőzi a Tiszavirág híd. A hidat nemcsak én szeretem, hanem tényleg igen különleges, hiszen 444 méteres hosszával közép-Európa leghosszabb gyalogos hídja. Itt bizony a gyalogosoké és a bicikliseké tényleg a főszerep. A híd két igen jellegzetes szolnoki helyet köt össze, amit érdemes feltérképezni, ha már úgy is átsétálunk a varázslatos Tiszán átívelő hídon. Méghozzá a Tiszai hajósok terét, ahol szobrok, szökőkutak várnak, és a Tiszaligetet, ami valóságos sportparadicsom, sokak szerint a város tüdeje, és még egy nagyon jó csúszdás, úszómedencés strand is található. Szóval a híd segítségével felfedezhető a város, és megcsodálható a Tisza is. Na de akkor a hídról: rajta sétálni élmény, de tényleg, minden egyes alkalommal, kicsit ingoványosnak tűnik a padlószerkezet, de nem az, és maga a szerkezet egy óriási, repdeső szárnyú kérészre hasonlít, innen is az elnevezés: Tiszavirág-híd.
Tisza Part Mozi
A Tisza Mozi a Tiszavirág híd városközpont melletti részétől nem messze található, szerintem egy olyan hely, ami megér egy látogatást. Van persze „rendes” mozi is, ez ugyanis amolyan művészmozi féle, a kasszasiker filmek mellett, vetítenek kicsit másféléket is, sőt nem ritkán vannak koncertek és egyéb kulturális programok is, ahogyan van kávézós, és terasz rész is. Sőt még kiállítás is szokott lenni a kávézó részen.