Teljes kiőrlésű gabona – Miért jobb a finomlisztes termékeknél?

ZH

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Manapság egyre többen kezdenek egészségesebb életmódba, tudatosan vásárolják az élelmiszert és egészséges alapanyagokból készült ételt tesznek a vacsoraasztalra. Biztosan mindenki hallotta már azt az állítást, miszerint a teljes kiőrlésű lisztből készült ételek egészségesebbek, mint a fehérlisztes testvérük. Ellenben sokan nem tudják ennek miértjét, amit most elárulok nektek!

A teljes kiőrlésű és a búza finomliszt közötti különbség

A finomliszt nevéhez híven a legfinomabbra, legkisebb szemcséjűre őrölt lisztfajta. Fehér színét annak köszönheti, hogy a búzafeldolgozás során csak a búzaszemek belsejét használják fel, a korpát, azaz a külső héjat eltávolítják róla. Ez az a folyamat, ami során a finomliszt elveszti az eddig meglévő rost-, vitamin- és ásványianyag tartalmát. Tartja a mondás is: „Edd meg fiam a héját, abban van a vitamin!”.


A finomliszttel ellentétben a teljes kiőrlésű lisztet szemcsésebbre őrlik, amivel más állagot adnak neki, és a neve itt is árulkodik, hiszen azért teljes kiőrlésű, mert tartalmazza a magbelsőt, a korpát és a csírát is. Sötétebb színe is ennek köszönhető, és tápanyagtartalma is ezért teljesebb, mint a fehér lisztnek, mivel megtartja rosttartalmát, és a vitaminoktól és ásványi anyagoktól sem fosztják meg. A teljes kiőrlésű liszt tartalmaz káliumot, kalciumot és magnéziumot, valamint többféle E-vitamint és B-vitamint.


A két liszt kalóriatartalma közel azonos, de mint az előbb említettekből kiderül, a nagy eltérés a tápanyagtartalomban van. Például míg 100 gramm finomliszt 71 gramm szénhidrátot tartalmaz, addig ugyanennyi teljes kiőrlésű mindössze 50 grammot, és rost- és fehérjetartalma is magasabb lesz. Amitől igazán barátai az egészséges életmódnak a teljes kiőrlésű termékek, az a magasabb rosttartalmuknak köszönhető, a fehér lisztben 3,2 gramm rostot találunk, a TK-ban pedig 12,8 grammot. A nagyobb rosttartalom hozzásegít minket a teltségérzet kialakulásában, így kevesebbet kell ennünk belőle, mert a rostok a víz hatására gyomrunkban megduzzadnak és előbb érezzük magunkat jóllakva.

hirdetes

 
Fontos kiemelni tehát, hogy az egészséges életmódban nem a bevitt kalóriák száma miatt érdemesebb inkább a teljes kiőrlésű tésztákat, péksüteményeket választanunk, hanem az anyagcserénkre tett hatása miatt, amiatt, hogy a jóllakottság érzetet előbb elérjük, és még a vércukorszintünkre sem olyan kártékony.

Teljes kiőrlésű lisztfajták:


•    Durumliszt
•    Tönkölyliszt
•    Graham liszt

hirdetes
•    Zabpehelyliszt
•    Teljes kiőrlésű rozsliszt

A teljes kiőrlésű liszt egészségre gyakorolt hatásai

Cukorbetegség

Egyes kutatások szerint a teljes magvat fogyastók között ritkábban fordul elő a cukorbetegség kialakulása, mint azoknál akik finomlisztet fogyasztanak. Ez az eredmény annak köszönhető, hogy a teljes magvakból készült termékek csökkentik az étkezések utáni vércukor-emelkedés mértékét, ami a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában játszik szerepet a szervezetet érő oxidatív stressz mértéke, a gyulladásos folyamatok, az erek állapotának romlása és az inzulinrezisztencia fokozódása miatt.

Szív- és érrendszeri megbetegedések

A teljes kiőrlésű magok fogyasztása jotékony hatással lehet a szív- és érrendszeri betegséggel küzdőknél is, ugyanis a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásának kockázatát csökkentik. Ezt a magas rost-, folsav-, B/-vitamin-, magnézium- és E-vitamin tartalmának köszönheti.
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Érdekességek Ételek Gasztronómia

Szótár

Európai Unió

Európai Unió: Az Európai Unió (jelenleg még) 28 tagállamból álló gazdasági és politikai... Tovább

A tradíció

A tradíció szó a latin tradere (átadni) igéből származik. Jelenthet bármilyen... Tovább

Tovább a lexikonra