Egy hagyományos, és isteni finom ételt fogok most bemutatni nektek, ami pedig nem más, mint a töltött paprika! Ez is egy olyan étel, amit vagy szeret az ember, vagy nem, én megmondom őszintén, hogy a menzás étkezések után sokáig nem ettem, mert megutáltam, de most újra imádom, hála a tökéletes receptnek!
#szavazas-116#
Érdekességek a töltött paprikáról
A töltött paprika egy hagyományos étel, ebből is következik, hogy annyi változata van, hogy meg sem lehet számolni, léteznek olyan egyszerűsített változatok is, amiből kimarad a paprika teljesen, de van húsgolyós, nem húsgolyós, zöldséges, sajtos, halas, és még sorolhatnám. Sokan úgy gondolják, hogy a töltött paprika réges-régen a magyar konyha része, ebben viszont tévednek, ugyanis a hagyományosnak vélt magyar étel a legendárium szerint szerb/rác eredetű, de még ők is a törököktől tanultak.
Két hasonló receptet lehet találni: az egyik a darált húsos töltelékkel megtöltött, de sütőben megsütött paprikák, amiket paradicsom-, és szalonnaszeletekkel takar be sütés előtt a szakács, a másik pedig a fűszeres, hagymás paradicsomszószban, rizzsel együtt főzött húsgombócos. Több mint valószínű, hogy ezen ételekből származik a nálunk megismert töltött paprika, ami nagyjából 100-120 éve képezi részét a hazai gasztronómiának.
Milyen az igazi töltött paprika?
Az erdélyi szokásrend és a századfordulós magyar konyha elve nagyban közrejátszott az elkészítési módokban. Zilahy Ágnes Valódi magyar szakácskönyve 1891-ben jelent meg, mely szerint a töltött paprika tölteléke kézzel összevágott sertéshúsból, vízben főtt rizsből készül, sózva-borsozva.
1912-ben jelent meg Malatinszky Fanni szakácskönyve, mely annyit változtatott, hogy zsírban pirított hagyma is helyet kapott a töltelékben. Létezett olyan változat, ahol paradicsomszósz helyett tejfölös mártást használtak (a paprika főzőlevét behabarták tejföllel).
Magyar Elek szerint a töltelék zömét jó minőségű (nem zsíros) sertéshús alkotja, melyet tizedrész annyi füstölt szalonna tesz szaftosabbá, ízesebbé. Fűszerezéshez mérsékelten sót, borsot és egy csipet piros paprikát használjunk. Mindenesetre megállapítható, hogy eredetiségét a zöldpaprika, a sertéshús, a szalonna, a rizs és a paradicsom együttes hatása adja meg. Másik fontos dolog, hogy a szósz natúr legyen, se sós, se cukros (persze, ízlés dolga).
Viszont a paprika mellett sem mehetünk el szó nélkül, mivel sok helyen láttam már, hogy kaliforniai paprikát használnak, ami pedig egyenesen idegen a magyar ételektől! Van nekünk isteni finom, kemény húsú, fényes sárga TV paprikánk, azt tessék használni, ez a szíve-lelke az egésznek! Most pedig jöjjön a tökéletes recept, a következő oldalon folytatom!
adamkontor képe a Pixabay -en.
Forrás: Fotó: Pixabay