Ma 62 éve annak, hogy a TV Maci képernyőre került: érdekességek a TV Maciról

Gy.J.

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Pontosan ma van 62 éve annak, hogy először a képernyőn láthattuk egy ország gyermekseregének kedvenc figuráját, a TV Macit. 1963. április 15-én láthattuk először a képernyőn. Ennek apropóján jöjjön egy cikk az ikonikus figuráról, a maciról, amit mindenki a szívébe zárt! Te tudtad ezeket az érdekességeket a TV Maciról? A cikk végén különleges TV Macis videókat is mutatunk!

A TV Maci több generáció szívét rabolta el

A TV Maci csak megmosta a fogát, és azonnal kiürültek az utcák, minden gyerek a képernyők elé ült a várva várt Maci bejelentkezésére, a mese kezdetére. A mi gyermekkorunkban csak egy csatornán, és napi egy alkalommal sugároztak mesét a gyerekeknek, ami percre pontosan ugyanabban az időben, 19 óra 10 perckor kezdődött. Hogy mi mennyire vártuk minden este a húgommal, hogy lássuk, ahogy a mi imádott TV Macink megmossa a fogát, felhúzza a zöld pizsamáját, bekapcsolja a televíziót, és velünk együtt, meg persze Paprika Jancsival megnézze az aznapi egyetlen, tíz perces esti mesét, majd mese után elkísérjük őket aludni, és jó éjszakát kívánjon nekünk. Gyerekkorom esti rutinját határozta meg, és nélküle nem jöhetett el a lefekvés ideje. A mi kedvenc Macink elalvás előtt még engedett szórakozni egyet a tanulással, és játékkal teli hosszú nap lezárásaként, jobbnál jobb meséket keretbe foglalva. 

62 éve, 1963. április 15-én jelent meg először a TV Maci a Magyar Televízióban. mint az Esti mese szignálfilmje. A TV Maci hivatalos születésnapja október 23-án van, ami nem az első tévés szereplése, hanem Bálint Ágnes születésnapja, aki az Esti mese szignálfilmjének eredeti forgatókönyvét írta, valamint a maci karakterét is ő találta ki. A bábfigurát Szabó László iparművész készítette. Az 1960-as és 70-es évek TV Maciját Lengyel Zsolt terve alapján Köber Tibor alkotta meg. 1963. április 15-én a rádióújságban ezt olvashatták a nézők: „Ettől a naptól fogva egy kis mackó is hallgatja az esti mesét!”

hirdetes

„Szép álmokat, gyerekek!” – ezzel a címmel kezdődött a műsor, amiben először jelent meg a képernyőn a Maci. Ekkor még fekete-fehér volt, de már szépen megmosta a fogát, és leült a tévé elé, majd a mese után ment aludni. 1970-ben Bálint Ágnes Jó éjszakát, Maci! címmel könyvet írt.

A TV Maci a gyerekkorunk fontos része volt

Kisgyermek koromban a család esti rutinja is nagyban igazodott a TV Macihoz, hiszen mire felcsendült a beköszönő szignál, addigra már túl voltunk a közös vacsorán, és túl kellett esnünk a tisztálkodáson is, így a tesómmal már pizsamában nagy örömmel vártunk, hogy felhangozzon a főcím ismert dallama. Szeretett TV Macink már szinte családtag volt nálunk, és azt hiszem, nem tévedek nagyot, ha azt mondom, hogy rajtunk kívül még sok-sok háztartásban. 

hirdetes

A TV Maci igazi korszakalkotó műsor volt

Mindannyiunk örök kedvence az utolsó „igazi” TV Maci 43 éve, 1982-ben készült, Ő volt az én gyermekkorom TV Macija. Azt viszont sokáig nem is sejtettük, hogy nem csak a mi kedvencünk volt, hanem bizony már a szüleink is vele együtt nézhették kedvenc esti meséiket, igaz, akkoriban még picit más külsővel, sőt, még a nagyszüleink is ismerik. Tudtátok, hogy ma már 62. szülinapját ünnepli a TV Maci? Számunkra azonban mindig ugyanaz a bohókás, bájos mackókölyök marad, akit gyerekként megismertünk. 

Születésnapja alkalmából igyekeztünk bemutatni a történetét, és összegyűjtöttünk néhány érdekességet kedvenc mackónkról. Ha Ti is a szívetekbe zártátok, és kedves emlék jut eszetekbe, ha felcsendül a jól ismert dallam, akkor fogadjátok szeretettel az alábbi írásunkat mindenki kedvenc macijáról. Lapozzatok a Tévé_macival kapcsolatos érdekességekhez, mutatunk videókat is a cikk végén!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Szótár

Tapolcai-tavasbarlang

Tapolcai-tavasbarlang: A Dunántúl legnépszerűbb és híresebb barlangjának számít azz... Tovább

Debreceni mézeskalács

Debreceni mézeskalács: Debreceni mézeskalács számtalan formában és méretben készül pirosra... Tovább

Tovább a lexikonra