Vadgesztenye: 3 meglepő felhasználási mód, amit érdemes kipróbálni

Noémi Vida

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Itt van az ősz, és vele együtt a gesztenye szezon is. Minden reggel munkába menete egy hatalmas gesztenyefa mellett megyek el, és minden reggel elgondolkozom azon, hogy mit is lehetne kezdeni a gesztenyével. A vadgesztenye teljesen ingyen beszerezhető mégis sok mindenre felhasználható. Mutatok is 3 dolgot, amit ti is elkészíthettek vadgesztenyéből.

#1. A vadgesztenye felhasználása: biomosópor

Manapság egyre nagyobb virágkorát éri a környezettudatosság, aminek éppen itt az ideje, hiszen már így is bőven eleget szennyeztük bolygónkat eddig is. A mosásra is vannak már környezettudatos alternatívák, az igazi környezetvédők nem használnak műanyagflakonokban árusított kemikáliákkal telepakolt mosószereket, hanem külön erre a célra kifejlesztett természetese anyagokat használnak, például mosódiót.  

Kevesen tudják, de a vadgesztenyéből kiváló mosóport lehet készíteni, környezetbarát, természetes, és teljesen ingyen van! Magas a triterpén-szaponin tartalma miatt remek foltölő. A vadgesztenyéből nagyon egyszerűen készíthetünk bio mosóport, ehhez csak el kell távolítani a gesztenye barna héját, a fehér belsőt fel kell aprítani és megszárítani, végül porrá kell őrölni kávé- vagy diódaráló segítségével.

Ezt a port pedig ugyanúgy kell használni, mint a hagyományos mosószereket, ügyelve arra, hogy csupán fele mennyiséget kell hozzáadni a mosáshoz hiszen nagyon habzik. De, ha a folyékony mosószert részesíted előnyben, akkor sem kell csüggedned, azt is lehet készíteni vadgesztenyéből, méghozzá így: 6-8 gesztenyét a héjától megszabadítva apró darabokra zúzzuk, majd 1 liter vízben 10 percig főzzük, amit aztán hagyni kell kihűlni. Bónusz tipp vadgesztenyés mosáshoz: öblítőként használj vízzel hígított ecetet, amihez adhatsz pár csepp illóolajat, vagy mosóparfümöt, hogy kellemes illatúak legyenek a ruháid.

hirdetes

#2. A vadgesztenye felhasználása: tinktúra

hirdetes

A vadgesztenyének számos jótékony hatása van. Nem véletlen, hogy a népi gyógyászat a XVI. században már széleskörűen alkalmazták, reumás fájdalmakra, hasmenés ellen, visszérgyulladás, visszeres lábszárfekély, aranyérbántalmak, cerebrális műtétek utáni ödémák kezelésére, de még láz csillapítására is. Készítsetek ti is házi tinktúrát vadgesztenyéből! Az elkészítése roppant egyszerű, ráadásul túl sok időt nem is igényel.

Így csináld: távolítsd el a vékony, barna héját a vadgesztenyének, aprítsd fel a belső fehér részt, majd töltsd bele egy csavaros üvegbe, öntsd fel patikában vásárolt, minimum 70%-os alkohollal.  Az üveget jól zárd le és tedd fénytől védett helyre. 2-3 héten át legalább naponta egyszer erősen rázd össze. Három hét elteltével szűrd le, töltsd át a tiszta folyadékot egy jól zárható üvegbe és használhatod is egészséggel.

#3. A vadgesztenye felhasználása: arcpakolás

A vadgesztenyének tényleg számos pozitív hatása van, bőrünket is ápolhatjuk vele. Pattanásos bőrre nincs is jobb csodaszer, mint ez az egyszerűen, és persze nagyon olcsón elkészíthető vadgesztenyés pakolás! Szedj fel hazafelé menet 5-6 vadgesztenyét, pucold meg, reszeld le e fehér belüket, keverj hozzá mézet, annyit, hogy jó sűrű legyen, és már kész is a csoda arcpakolás pattanásos bőrre. Ezt vidd fel az arcbőrödre és hagyd hatni legalább 10 percig, majd langyos vízzel mosd le!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Alkotás Érdekességek

Szótár

A Parasztbiblia

A Parasztbiblia: A Parasztbiblia az egyik legnagyszerűbb gyűjtemény, amely hűen tükrözi az... Tovább

Polgár Judit

Polgár Judit: Polgár Judit az egyik legismertebb magyar sakkozó, nemzetközi nagymester,... Tovább

Tovább a lexikonra