„Az életben sok olyan tevékenységünk vagy szokásunk van, ami vérrögképződés szempontjából sokkal kockázatosabb, mint egy védőoltás.”- írja a Tudományos mémek Facebook oldalán, ahol azt is kifejtik, milyen tevékenységek okoznak nagyobb kockázatot.
Mi az a vérrög?
Mielőtt belevágunk, kezdésképpen tisztázzuk, hogy mi is az a vérrög! Nagyon sokan élből elutasítják a vakcinét, vakcinákat, azzal érvelve, hogy mennyire veszélyesek, de igazából még arról sincsen fogalmuk, hogy mi is az a vérrög valójában, és milyen veszélyei vannak a vérrögöknek. A koronavírus kisokos tájékoztatója szerint:
Tényleg vérrögöt okoz az AstraZeneca oltás?
Az Európai Gyógyszerügynökség bejelentette, hogy nagyon ritka mellékhatásként tényleg jelentkezhet a vérrögképződés és alacsony vérlemezkeszám az AstraZeneca oltóanyagánál, de továbbra is megéri vele oltani, hiszen csak nagyon ritkán fordul elő, és a pozitív hatásai jóval magasabbak ennél a ritka szövődménynél járó negatívnál. Eddig majdnem 25 millió embert oltottak be AstraZeneca oltással Európában, közülük 86 esetben jelentettek az oltás után trombózist. Ezen a linken érhető el a hivatalos felhívás azzal kapcsolatban, hogy milyen tünetek esetében kel azonnal orvoshoz fordulni: Ezek az AstraZeneca legjellemzőbb tünetei, amikkel érdemes azonnal orvoshoz fordulni.
Mi növeli a vérrög kockázatát?
Miután tisztáztuk az alapvető kérdéseket, nézzük azt a 4 dolgot, ami nagyobb eséllyel okoz vérrögöt, mint az AstraZeneca oltás!
- Tény: az AstraZeneca oltást megkapók között 250.000 emberből 1-et érint a vérrög képződés.
- A hormonális fogamzásgátlód szedő nők esetében évente 2000 nőből 1-et érint a vérrög képződés.
- Kicsit paradox, mert mostanában ettől nem kell tartanunk, de a repülőgépen utazók közül 1000 emberből 1-et érint a vérrögképződés.
- Azok közül, akik naponta legalább 1 doboz cigarettát elszívnak: 600 emberből 1-et érint a vérrög képződés.
- Igazoltan Covid fertőzött: 6 emberből 1-et érint a vérrög képződés.
Hogyan lehet csökkenteni a vérrögképződés kockázatát?
Az alábbiakban felsoroltunk néhány dolgot, ami növeli a vérrögképződés kockázatát, úgy fair, ha felsorolunk néhányat azokból is, amik csökkentik azt. Fogyassz naponta 2-3 liter vizet! Mozogj sokat! Igen, akkor is, ha ülő munkát végzel, és akkor is, ha home office-olsz, fél óránként állj fel, és mozogj egy kicsit! A fölös kilók leadása, a fogyás, a dohányzás mérséklése, sőt elhagyása, és a túlzottan magas vérnyomás rendezése mind-mind jelentős kockázatcsökkentő hatást eredményez.