A 80-as évek konyhái, amikor még technológia nélkül főztünk! Emlékezz vissza, milyen is volt a régi konyhátok a szülői házban! Nálatok is linóleum fedte a padlót, viaszos vászon fedte az étkező asztalt, a falról pedig díszkancsók és dísztányérok lógtak? Most egy kicsit visszamegyünk az időben és visszaidézzük hogyan is néztek ki a konyháink a 80-as években!
Retro konyhák a 80-as évekből
A rendszerváltás után elkezdődtek az államosítási munkálatok, ami azt eredményezte, hogy mindenünk egy adott divatirányzat szerint nézett ki. Mivel mindenki egy helyről, a Skálából vagy a Sugárból öltözködött, ezért a ruházatunkban rengeteg közös vonás volt, de nem volt ez másképp a lakberendezési tárgyainkkal sem! Nem volt olyan konyha a 80-as években ahol ne linóleum lett volna a padlón vagy ne a színes konyhabútorok köszöntek volna vissza a háziasszonyokra. De nosztalgiázzunk egy kicsit és nézzük meg milyenek is voltak ezek a konyhák a 80-as évek ideje alatt.
Így néztek ki a konyhák Magyarországon a 80-as években
A rendszerváltás és a Kádár-korszak legnépszerűbb padlóburkolatának számított a linóleum, amit nem csak a konyhába, de akár az egész lakás padlójára helyeztek, sőt a legtöbb állami intézményben még a mai napig ez a burkolat van. De miért is szerették ezt annyira? Könnyen méretre lehetett vágni és egyszerű volt lerakni is, akár egy szőnyeget. A tisztítás terén is egyszerű volt a kezelhetősége, hiszen csak felkellett mosni és már meg is voltunk a takarításával. Annak idején még így is reklámozták, hogy válasszunk linóleumot a könnyen tisztítható konyháért. A linóleum használat igen sokáig tartott míg kikopott a divatból.
A színes konyhabútorok, a retró konyhák berendezései
A legtöbbünk konyhájában gyerekkorunkból visszaemlékezve halvány zöld színű konyhabútorok helyezkedtek el, akár csak a kórházak falainak árnyalata. De kedvelt szín volt még a bútorkészítőknél még a piros és a narancssárga is.
A háziasszonyok kedvence, a viaszos vászon, a retro konyhák alapkelléke
A retró konyhák alapkelléke volt a műanyag asztalterítő vagyis a viaszos vászon terítő. Bár ma már elég változatos mintákkal és tetszetős kinézettel tudunk ilyen viaszos vásznakat vásárolni, a 80-as években sokkal inkább a funkcionalitáson volt a hangsúly. A háziasszonyok imádták, hiszen olyan egyszerű volt így rendet tartani az étkezőben. Volt-nincs meggyszósz folt, viszlát szétfröcskölődött pörköltszaft, és még a kiömlött vörösbor se tett benne kárt.
Így főztünk régen a retró konyhákban
A 80-as évek konyháiban teljesen másképp zajlott a főzés, mint manapság. Mikrohullámú sütő híján, ha valaki meg akarta melegíteni az ételt, csakis a gáztűzhelyen vagy a sütőben tehette meg. Az akkoriban elterjedt palackos gázzal működő tűzhelyek megbízhatóak voltak, de a villanyos változatok, amelyek ma már sok háztartásban alapfelszereltségnek számítanak, még nem voltak olyan elterjedtek. A pirítós is gyakran a tűzhely felett készült, nem pedig a sütőben vagy egy külön pirítós sütőben, mint ahogy manapság szokás.
A konyhai munka szintén más volt: a papírtörlők még nem voltak jellemzőek, helyette mindenre a jó öreg konyharuhát használtuk. A mosogatás sem volt olyan kényelmes, mint ma, hiszen mosogatógép helyett minden edényt kézzel kellett elmosni és alaposan megsúrolni. A vízforraláshoz sem volt szükségünk külön készülékre, egy egyszerű lábasban forraltuk a vizet, ha teára vagy kávéra vágytunk. A reggeli kávé pedig a klasszikus kotyogós kávéfőzőben készült, amely mára ismét nosztalgikus darabbá vált sok háztartásban. Ezek a retró konyhák egyszerűek voltak, de minden megvolt bennük, amire szükségünk volt a finom ételek elkészítéséhez.
Süteménykészítés a retro konyhákban
Manapság a süteménykészítés sokkal egyszerűbb és gyorsabb, hiszen számtalan elektromos konyhai eszköz áll rendelkezésre. Régen azonban minden kézi munkát igényelt. A darálás például komoly fizikai erőt igényelt, legyen szó akár mákról, akár dióról a töltelékhez – a kézi darálót kellett használni, ami nem volt gyors folyamat. A habverés sem elektromos mixerrel történt, hanem kézi habverővel, ami sokkal több időt és energiát vett igénybe. Bár a konyhai eszközök egyszerűbbek voltak, a végeredmény így is fenséges lett, hiszen a háziasszonyok türelme és odafigyelése minden süteményben megmutatkozott.
Forrás: Fortepan / Faragó György