Kiket oltanak be először Nagy-Britanniában?
Egy kormányzati tanácsadó testület szerdán tette közzé az oltásokkal foglalkozó kiemelt csoportok listáját, e lista élén az idősek otthonában lakók és munkavállalók állnak, őket a 80 évnél idősebbek, valamint az egészségügyi és szociális dolgozók követik. A gyakorlatban azonban a kormánytisztviselők szerdán azt mondták, hogy a Pfizer-vakcina tárolásának és mozgatásának nehézségei miatt kezdetben 50 kórház hálózatára korlátozzák az oltásokat. Éppen ezért az ápolók, az orvosok, az ápolási otthon személyzete elsőként állnának az oltási sorban, megelőzve az idősek otthonában lakókat.
Befolyásolja-e a brit engedély más országok oltóanyag-ellátását?
A brit döntés önmagában nem fogja máshol közelebb hozni az oltásokat. De a Pfizer vezetői szerdán azt mondták, hogy már hallottak más országoktól, hogy Nagy-Britannia előrelépésének fényében saját jóváhagyási folyamataik felgyorsítására törekednek. Véleményünk szerint ez a lépés mindenképpen mérföldkő.
Hogyan hat ez Európa többi országára?
Biztosan benned, európai állampolgárban is felmerült ez a kérdés, hogy hogyan hat ez a többi uniós országra, beleértve hazánkat, Magyarországot is. A britek éppen most válnak ki z unióból. Amint Nagy-Britannia december 31-én megvalósítja az Európai Uniótól való elszakadását, az oltások önálló jóváhagyásának hatásköre állandóvá válik. z Európai Unióban maradó országok arra várnak, hogy szabályozója, az Európai Gyógyszerügynökség engedélyezze az oltást. Az FDA-hoz hasonlóan az európai szabályozó december 29-i találkozót tervezett a külső szakértőkkel való konzultációra és a Pfizer-vakcina véleményezésére.