A csalán jótékony hatásai? Igen jól hallottad, gyerekkorod rettegett szúrós ellensége, bizony nagyon sokféleképpen hasznosítható, ugyanis rengeteg fontos összetevő megtalálható benne, mint A-, B-, C-, K-, U-, P- vitaminok, vas, szelén, kalcium, klorofill, a csípősséget okozó hangyasav, továbbá különböző flavonoidok és egyéb fitokemikáliák. Ezek pedig a szervezetre jótékony hatással bírnak, többek között a szív és keringési rendszerre, a kiválasztórendszerre, az emésztőrendszerre. Mutatjuk is a csalán 5 konkrét pozitív hatását!
A csalán pozitív hatásai: javítja a vérellátást
A csalán jótékony hatással van a vérellátásra, a benne lévő összetevőknek köszönhetően, ez pedig a nemi szervekre is jótékonyan hat. Hogyan? Például úgy, hogy mindkét nem esetében emeli az ivarsejtek termékenyítő képességét. Továbbá a nőknél nemcsak javítja a kismedence vérellátását, a méh izomzatának anyagcseréjét, valamint vérkeringését, de még a kisebb cisztákat is képes feloldani. Férfiaknál javítja a barlangos test vérellátását, ezáltal pedig megemeli a libidót és a merevedési képességet.
A csalán pozitív hatásai: elállítja a vérzést
Miközben belsőleg javítja a vérellátást, addig külsőleg pont ellenkezőleg, segít elállítani a vérzést. Ez a hatása orvosilag igazolt, olyannyira, hogy még műtétek esetében is használják a csalán bizonyos összetevőit.
A csalán pozitív hatásai: jó ekcéma ellen is
Ekcémás a bőröd, mindent kipróbáltál, de semmi sem vált be? Akkor tudom ajánlani, hogy próbáld ki a csalánt, hiszen hatékonyan csökkenti a viszketést, valamint a bőrpírt, antihisztamin és gyulladáscsökkentő tulajdonságainak köszönhetően az ekcéma természetes ellenszere lehet, ami a te problémádat is könnyen orvosolhatja!
A csalán pozitív hatásai: kiváló gyulladáscsökkentő
Mint ahogyan írtuk a csalán alkalmazható gyulladás csökkentésére is, és ez nemcsak az ekcéma kezelésre alkalmazható, hanem ízületi gyulladások, ízületi fájdalmak kezelésére is, de hatása autoimmun betegségek esetében is működhet. Ráadásul még az allergiás tüneteket is csökkenti, méghozzá a figyelem eltompítása nélkül, nem úgy, mint az erre a célra kapható gyógyszerek nagy része.
A csalán méregtelenítő is
A csalán hatására a májba friss vér áramlik, ami beindítja a szervezet méregtelenítését. A csalántea éppen ezért egy valódi csodaszer, és előszeretettel alkalmazzák gyomor- és bélhurut ellen is. Emellett átmossa az egész húgyúti rendszert, segítségével akár a kisebb vesekövek is távozhatnak.
Hogyan alkalmazzuk a csalánt?
Csalán mindenhol megterem, biztosan te is emlékszel rá gyerekkorodról, így te is beszerezheted, és feldolgozhatod, de a legtöbb bio boltban, valamint gyógyszertárokban lehet kapni szárított csalánt, csalánteát vagy csalánkapszulát, ahol ráadásul további felvilágosítást is kaphatsz a javasolt felhasználásról. Ha mégis gazdaságosabb lennél, és te magad szednéd akkor pedig ezekre figyelj: a zsenge hajtások és csúcsrügyek a legértékesebbek, ezek tartalmazzák a legkevesebb savat, ezáltal alig csípnek, de azért gyűjtéséhez használj gumikesztyűt és legyen rajtad hosszú ujjú is! Felhasználás előtt mindenképpen távolítsd el a levelekből a hangyasavat: az átmosott csalánleveleket dobd néhány másodpercre lobogó forró vízbe, majd szűrd le, és már dolgozhatsz is vele!