Ezután a vár magányosan álldogált, egészen a Rákóczi szabadságharcig. Ekkor ugyanis stratégiai helyzete miatt megpróbálták helyreállítani és megerősíteni. Azonban a császári csapatok közeledte miatt a kurucok lerombolták az épületet. Ezzel a nógrádi vár hadászati szerepe teljesen megszűnt, a fennmaradt romokat az időjárás és a környék lakossága bontotta tovább.
A nógrádi vár alaprajza és különleges emlékei
Az igencsak romos nógrádi vár eredetileg szabálytalan alaprajzú, belsőtornyos, egy külső és egy belső várból állt. A 90-es évek végén a maradványok kiegészültek egy Új-Olaszbástyával, illetve ellátták egy védőtetővel a kerek rondellát és felállították az országzászlót is.
A hatalmas fennsíkon az égbe törő öregtorony háromemeletes fala a legnagyobb maradvány. A falakról és a bástyáról pedig csodás panoráma nyílik a nógrádi falura és a Börzsöny hegyeire. A sarokbástya alatt egy Millecentenáriumi emlékmű áll a magyar honfoglaló vezérek és Álmos képmásainak kopjafáival.
A Nógrádi vár már a múltté?
Sajnos a romlás már megállíthatatlan méreteket öltött, ezért 2023 áprilisában életveszélyesnek nyilvánították és végleg lezárták a látogatók elől! Így ér véget tehát a Nógrádi vár viharos és egyben szomorú története.