Folytassuk a listát a legjobb retró társasokról! Személyes kedvencek érkeznek!
Erdei iskola
Az egyik személyes kedvencem volt ez a társasjáték. Nem tudom, hogy azért, mert borzasztó sokat játszottunk vele otthon gyerekkoromban, vagy azért, mert az elveszett játékszabály leírás miatt az édesapám talált ki hozzá anno nekünk úgy szabályokat.
A Libajátékhoz hasonlóan ez is egy pofon egyszerű elven működő lépegetős társas. Elsősorban ennek is nevelő céljai voltak, hiszen a kézmosás fontossága, a pontosság, az iskolába járásért mind jutalomban részesült a játékos, míg a késésért és a lógásért pedig büntetés járt.
Mesék titka
Gyerekkorunk nagy ’fantasy’ társasjátéka volt, mely a memóriára helyezte a hangsúlyt. Olyan szereplőkkel találkozhattunk benne, mint a csizmás kandúr, csipkerózsika, a hét törpe vagy a vasorrú banya. A játéknak kifejezett koncepciója volt, vagyis a gonosz sárkány foglyul ejti az összes meseszereplőt, akiket a mi feladtunk volt kiszabadítani. Tündérfalva főteréről kiindulva keresztül kellett verekednünk magunkat a Meseerdőn, hogy a várba eljutva kiszabadítsuk őket. Az út mentén különböző ládákban elrejtett szimbólumokat alaposan az eszünkbe kellett vésnünk, hiszen a várba érve mindegyik mesehőst a hozzáillő szimbólum felfordításával szabadíthattuk csak ki. A játék végén az nyert, akinek a legtöbb mesehőst sikerült kiszabadítani.
Természetesen a ’80-as évek Novoplast eme remekműve sem volt egy eredeti ötlet, de az alap ötlet ’rablása’ egyáltalán nem ritkaság a társasjátékok világában. A Mesék titkai a híres Ravensburger Elvarázsolt Erdejének (Enchanted Forest) szocialista koppintása, ám élvezeti értékéből ez egyáltalán nem vont le. Sőt a tábla illusztrációja még a mai napig megállná a helyét bármelyik mesekönyvben is akár.
Hugo Hami
A ’90-es években végig söpört a Hugo Hami láz a világon. Sajnos viszonylag kevés emberrel találkoztam, akivel megoszthattam volna hatalmas lelkesedésemet, eme csodálatos játék iránt – annyira egyszerű volt játszani, hogy már attól is jó volt – de a Hugo Hami olyan játékká nőtte ki magát a ’90-es években, hogy krokodilos változatát még ma is láthatjuk a játékboltok polcain.
Az ötlet pofon egyszerű: 4 személyes játék, ahol 4 színes vízilóval kell minél több golyócskát elkapni a szájuk nyitogatásának segítségével. Az nyer, aki a legtöbb golyót tudja lenyelni. Egyszerű, mint a faék, de borzasztó izgalmas.
Folytasd tovább cikkünket és még izgalmasab retró társasjátékokat mutatunk!