Minden bizonnyal még Te is emlékszel, sőt lehet, hogy még ma is a kedvenceid közé tartozik a macskanyelv csokoládé, ami szebbé tette az ünnepnapokat gyerekkorunkban. Így vált a macskanyelv világhírűvé és lepte a boltok polcait mindenféle ízesítésben és variációban az évek alatt!
Így vált világhírűvé a magyar macskanyelv
A már retró édességnek számító macskanyelv csokoládét is magyar „találmánynak” ismerhetjük el, és egész Európában rengeteg féle ízesítésben elterjedt. Azonban a csokoládénak is volt egy elődje, amely egy leginkább babapiskótára emlékeztető, ropogós teasütemény volt. Franciaországban és Angliában előszeretettel fogyasztották ezt a süteményt a tea vagy a kávé mellé, nevét pedig egyszerűen annak köszönheti, hogy az alakja a macska nyelvére hasonlít.
A macskanyelv csokoládé létrejötte
Ebből a macskanyelv formájú süteményből inspirálódva alkotta meg hazánkban Gerbeaud Emil a macskanyelv csokoládét, ami oly nagy világhírnevet szerzett azóta. A cukrász mester svájci származású volt, aki 1884-ben telepedett le Magyarországon, ahol társult Kugler Henrik cukrászüzletéhez és megnyitották a ma is forgalmas Gerbeaud cukrászdát a Vörösmarty téren (akkor Gizella tér), és több saját készítésű édességet kezdtek el árusítani.
Gerbeaud nevéhez több ikonikus édességünk és süteményünk is fűződik, mint a konyakos meggy vagy a zserbó, de az biztos, hogy a macskanyelv telitalálat lett. 1892-re a macskanyelv egész Európában ismertté vált, majd a világ minden táját sikerült meghódítania. Sikerében erősen közrejátszhatott, hogy minősége kiemelkedett a többi csokoládé közül, népszerűségének csúcsát pedig Traszkovics Zsolt, a DIATRA Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője és élelmiszermérnöke szerint a szocializmus idején érte el.
Gerbeaud cukrászda
A második világháborút követően a Vörösmarty téri cukrászdát 1948-ban államosították és csak 1984-ben tudta visszavenni a Gerbeaud nevet. Ekkor került fel újra régi helyére a »Gerbeaud« felirat a Gerbeaud-ház homlokzatára. A Vörösmarty is ápolta a hagyományokat és a cukrászmesterek generációról generációra adták át a szakmai tudást, amit az egykori cukrászmester maga után hagyott, így a népszerű „Zserbó” cukrászda megtartotta a világhírnevét és az alapítás éve óta senki nem vonta kétségbe szakmai elsőségét, ahogy a macskanyelv szerethetőségét sem.
A macskanyelv manapság jellemzően tejcsokoládéból, étcsokoládéból készül és egyes helyeken találkozhatunk fehércsokoládéból készült változatával, vagy marcipános töltelékkel megtöltve is találhatunk a jellegzetes, hosszúkás és két végén kidomborodó csokiból.