Az eltitkolt Rákosi-bunker: innen irányítottak volna atomtámadáskor

Pi

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Sokan tudják, de még többen nem. Budapest alatt vannak olyan objektumok, melyeket a mindenkori hatalmon lévők igyekeznek eltitkolni - többek közt stratégiai megfontolás miatt. Ilyen az F4-es obijektum, a közismertebb nevén a Rákosi-bunker, egy titkos, földalatti létesítmény Budapesten, amelyet a hidegháború idején építettek Rákosi Mátyás és a pártvezetés védelmére egy esetleges atomtámadás esetén.

Vannak olyan helyek, régi bunkerek, melyekre emlékszik még néhány ember. A kor előre haladtával azonban ezek is a feledés homályába fognak merülni.

Íme, a Rákosi-bunker

Az atomrobbanás ellen is épített bunker építését anno, a mai M2-es metró alagútjaival párhuzamosan végezték, 1952-es kezdéssel. Az építkezés 1962-1963 között fejeződött be. Maga az objektum a föld alatt 45 méter mélyen található.  Érdekesség, hogy a kezdeti terveket végül soha nem valósították meg. 

A „H” alakú objektum célja Rákosi Mátyás és az akkori pártállami vezetők védelme lett volna egy esetleges atomháború esetén. Szerencsére a helyiséget eredeti céljára soha nem kellett igénybe venni. A Magyar Dolgozók Pártja Központi Vezetőség Pártgazdasági Osztálya megrendelésére épített létesítmény az egykori MDP székháza alatt helyezkedik el, a Szabadság tér és a Kossuth tér között. 

hirdetes

A Rákosi-bunker alapelképzelése

Az alapelképzelés az volt, hogy innen irányították volna az országot egy atomháború esetén. Összesen 2450 fő befogadására alakították ki ezt a 3800 négyzetméter területű menedéket. Sokakban felmerült a kérdés: hogyan lehetett eltitkolni egy ilyen objektum építését, egy már akkor is forgalmasnak számító helyen? 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Retró

Szótár

Ljubljana

Ljubljana:1991. június 25. óta a Szlovén Köztársaság fővárosa, egyben az azonos nevű... Tovább

Nógrád megye

Nógrád megye: Nógrád megye az ország északi részében található. Határmegyének számít,... Tovább

Tovább a lexikonra