Valószínűleg mindenkinek megvan a saját emléke a balatoni strandolásról, a Balaton partján eltöltött nyaralásról, valamint az ott elfogyasztott ételekről is. Mostani cikkemben összegyűjtöttem, milyen ételeket fogyaszthattunk anno a Balaton partján, melyek ugyan ma is fellelhetőek, de a receptek már bizonyosan változtak, fejlődtek azóta. Nézzük, hogyan csempészheted be a balatoni nyarat otthonodba!
Kívül ropogós, belül puha – a balatoni sült hekk
Mára már a hamisítatlan sült hekk teljesen összefonódott a Balaton nevével, pedig nem is a Balatonból fogják ki őket. Ez azonban senkit nem zavar, továbbra is rendíthetetlen a főként Argentínából érkező hal népszerűsége: nem telhet el úgy balatoni nyaralás, hogy ne fogyasszunk belőle. Manapság ugyan már drágábban juthatunk hozzá 10 dkg hekkhez a strandokon, mint anno, mégis a retró életérzéshez hozzátartozik ez a halfogás, ma is ugyanúgy savanyúsággal és kenyérrel fogyasztjuk ezt az isteni ételt.
De hogy készítsd el, mi a titka?
Az isteni balatoni hekk receptje
Hozzávalók (3-4 adag)
- 90 dkg fagyasztott hekk
- 3 evőkanál pirospaprika
- 1 liter étolaj
- 9 evőkanál liszt
- só ízlés szerint
A halat elkészítése előtt egy nappal tegyük át a fagyasztóból a hűtőbe, majd másnap, amikor már kiengedett pucoljuk meg a maradék pikkelyétől. Vágjuk fel hosszában a hasát, majd takarítsuk ki azt is. Mossuk meg jól, majd csepegtessük le.
Nagyjából másfél centiméterenként mindkét oldalát a hal háromnegyedéig vagdaljuk be.
Sózzuk be a halat jól, majd burkoljuk papírtörlőbe – ez majd felszívja az esetleges maradék nedvességet. Ez azért fontos, mert ha halunk túl nedves marad, az olajban le fogja dobni majd bundáját.
Keverjük el a lisztet a pirospaprikával, majd forgassuk meg benne a halat úgy, hogy a belsejébe, valamint a bevagdalt részekre is jusson bőven.
Hevítsük fel közben az olajat, majd a legnagyobb fokozaton, bő tíz perc alatt süssük készre benne hekkünket. A lényeg, hogy az étolaj ellepje.
Ha kész, friss kenyérrel tálaljuk.
A kép forrása: Fortepan / Fortepan, Fortepan / Bauer Sándor