Az igazi, hagyományos farsangi szalagos fánk receptje

VN

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Egyre inkább közeleg a farsangi időszak, és mind tudjuk, nem telhet el egyetlen farsang sem farsangi fánk nélkül! Hogy miért? Ezt is eláruljuk, illetve bemutatjuk az igazi, hagyományos farsangi fánk elronthatatlan receptjét, tartsatok velünk!

A fánk története

Ha a fánkokról van szó, és eredetüket szeretnénk kideríteni, akkor egy kisebb időutazásra lesz szükség egészen az ókori korig, ugyanis már a rómaiak, és görögök is sütöttek és ettek is fánkot, igaz kicsit másmilyen formában, mint mi, újkori emberek. De a modernkori fánknak is szép sikertörténete van. A fánk az 1400-as évek óta népszerű Európában. De ez a fánk sem aza a fánk volt, amit manapság eszünk. Kalács tésztát töltöttek meg különböző finomságokkal, mint gomba vagy hús. Idővel azonban előkerültek az aszalt gyümölcsök, és a receptúra is változott, a hollandok elkezdték az olajban való sütést is Később a hollandok által jutott el a recept az USA-ba is, ahol a lyukas amerikai fánk alakult ki. De ennek is van ám egy legendás története, mégpedig az, hogy 1847. június 22-én egy amerikai hajó hatalmas viharba került, és kormánykerék egy küllője átszúrta a nyers fánktésztát, amit később így sütöttek ki. Na de mi köze a fánknak a farsanghoz?

hirdetes

Miért nincs farsang farsangi fánk nélkül? - Avagy a farsangi fánk történte

hirdetes

Persze nemcsak amerikai, hanem európai legenda is van. Marie Antoinette királyné egy karneváli éjszakán talált rá a csemegére a legendák szerint, amikor is megszökött az udvari farsangi álarcosbálról, de megéhezett, s így egy utcai árustól vásárolt egy fánkot, ami nagyon megízlett neki. Ezért a kíséretében tartózkodó lovagnak meg kellett vásárolnia az egész kosárnyi fánkot., de ez nem minden. A karnevál elmúltával a fánksütő mestert a palotába rendeltette, s elmeséltette a fánk receptjét. Így indult el a fánk sikere. Más források szerint Olaszországból származik a fánk, és hazánkba Mátyás király felesége, Beatrix közvetítésével került be. Magyarországon a fánk úgy igazán a XIX. században terjedt el, és ezzel egy időben vált szokássá, hogy vízkereszttől - hamvazószerdáig tartó farsangkor az asztalra kerüljön ez a nyalánkság. Régen a farsangi időszak egyben a párkeresés időszaka is volt. A lányok fánkot adtak annak a fiúnak, akit kiszemeltek maguknak, a fiúk pedig fánkocskának becézték kedvesüket. Ha egy pár együtt tört ketté egy fánkot, szinte biztosan közel volt az esküvőjük, ugyanis a fánk oldalán körbefutó szalag a karikagyűrű jelképének számított. De nézzük is ennek a híres, neves farsangi fánknak a receptjét!

Az igazi, hagyományos farsangi szalagos fánk receptjét a következő oldalon mutatjuk, lapozz egyet!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Alkotás Érdekességek Ételek Európa Gasztronómia Magyarország Szórakozás

Szótár

Hortobágy

Hortobágy: Magyarország egyik legszebb vidéke, a nagy magyar Alföld szerves része. A Hortobágy... Tovább

Mátyás templom

Mátyás templom: A budavári Nagyboldogasszony-templom, ismertebb nevén Mátyás-templom, Budapest... Tovább

Tovább a lexikonra