Egyik kedvenc süteményem a Rákóczi túrós, ezért megkértem nagymamámat, hogy avasson be az elkészítésnek rejtelmeibe. Az egyik leghíresebb, és méltán legnépszerűbb magyar sütemény receptje következik most: békebeli Rákóczi túrós, ahogyan nagymamám készíti!
A Rákóczi túrós eredete
Kezdésképpen beszéljünk kicsit a Rákóczi túrós eredetéről, még az előkészületek közben kérdezte nagymamám, hogy azt ugye tudom, hogy a süteményt a közhiedelemmel ellentétben nem Rákóczi Ferenc fejedelemről nevezték el? Én bólogattam, hogy hát hogyne tudnám, közben pedig gyorsan utánanéztem, hogy akkor mégis kiről. Az általam oly kedvelt desszert a XX. század szülötte, a névadó pedig egy másik Rákóczi. Miután azt találtam, hogy a süteményt Rákóczi János cukrászmesterről nevezték el magam is elgondolkodtam, hogy vajon miért gondoltam azt, hogy bármi köze lehetne ennek a finomságnak Rákóczi Ferenchez, de tudom, hogy nagyon sokan gondolják még rajtam kívül ezt. Rákóczi János 1956-ban a frankfurti szakácsművészeti kiállításon vett részt, 1958-ban pedig a 200 napig tartó Brüsszeli Világkiállítás magyar éttermének volt a konyhafőnöke, itt ismerhette meg a világ a Rákóczi túróst, nevét nemcsak lepény, hanem a Rákóczi rostélyos is viseli.
Egy egyszerű, de nagyszerű sütemény
A Rákóczi túrós egy nagyon egyszerű sütemény, ami ennek ellenére nagy sikert aratott a maga korában, és ez a siker még a mai napig töretlen. A Rákóczi túrós végtelenül egyszerű sütemény, amelynek alapját egy jól nyújtható omlós lap adja, amelyre citromhéjjal és vaníliával ízesített, mazsolával dúsított túrókrém kerül, és egy kis lekvárral van az egész megkoronázva. Manapság már nagyon sok változatban él, különböző ízesítésekkel, van belőle torta, pohárkrém, fagyi, muffin, galette, és sorolhatnánk, de most az eredeti receptet hoztam el nektek, méghozzá úgy, ahogyan a nagymamám készíti szívvel-lélekkel, megannyi év tapasztalatával, és a nagymamai szakértelmével!