hirdetes

Atlas üstökös a magyar égbolton: mutatjuk mikor és hol keresd az égen

KZs

Az Atlas üstökös most lehetőséget ad arra, hogy egy ritka és látványos égi jelenség szemtanúi legyünk, amely az elkövetkező hetekben különösen jól megfigyelhető lesz a tiszta, sötét égbolton. Az űr különleges csodái közé tartoznak azok az üstökösök, amelyek időről időre felbukkannak az égbolton, és lenyűgöző látványukkal varázsolják el a megfigyelőket. Ilyen jelenséget figyelhetünk meg most is, hiszen a Tsuchinshan-ATLAS üstökös, hivatalos nevén C/2023 A3, egyre fényesebb és látványosabb lesz a magyar égbolton is. Az üstökös nem csupán ritka vendég, hanem egy olyan égi látványosság, amelyet érdemes megfigyelni az őszi estéken.

Atlas üstökös mikor

Az Atlas üstökös felfedezése

Az Atlas üstököst először 2023. január 9-én észlelték a kínai Tsuchinshan Obszervatóriumban, majd nem sokkal később az ATLAS projekt dél-afrikai megfigyelőállomása is megerősítette jelenlétét. Ebből az együttműködésből kapta a Tsuchinshan-ATLAS nevet. A kométa szeptember 27-én érte el napközelségét, és október 11-től már az északi féltekéről, így Magyarországról is jól láthatóvá vált.

Ekkor és így láthatod az Atlas üstököst

Az Atlas üstökös folyamatosan emelkedik az esti égbolton, különleges látványt nyújtva azok számára, akik figyelemmel követik útját. Október 18-án például 21 fok magasságba (A 21 fokos magasságot úgy képzelheted el, hogy ha a horizonthoz képest nézed az eget, akkor az üstököst körülbelül két és fél összezárt ökölnyit kell számolni felfelé, miközben karodat teljesen kinyújtod. ) emelkedik a nyugati égbolton, és fényessége eléri a 4 magnitúdót (ez körülbelül a szabad szemmel még jól látható határérték, a kisebb magnitúdó számok fényesebb égitesteket jelölnek), ami azt jelenti, hogy még a majdnem telihold ellenére is könnyedén megfigyelhető.

A legjobb alkalom az Atlas üstökös megfigyeléséhez

A legjobb alkalom azonban október 20-án, vasárnap este adódik, amikor az üstökös 24 fok magasságban lesz, és együttáll a Kígyótartó csillagkép Marfik csillagával. ( A 24 fokos magasság azt jelenti, hogy ha a horizonthoz képest nézed az eget, az üstököst nagyjából akkora szögben kell keresni, mintha karodat kinyújtva három összezárt ökölnyit számolnál felfelé a horizonttól.) Ez különösen látványos párost alkot majd az éjszakai égbolton, amelyet akár kétszemes távcsővel is megcsodálhatunk.

hirdetes
Atlas üstökös megfigyelési tippek és különleges pillanatok


Ha szeretnénk elkapni az Atlas üstökös látványát, fontos, hogy tiszta, akadálymentes kilátást találjunk a nyugati égboltra. Az október 20-i együttállás a legjobb alkalom, hogy gyönyörködjünk az üstökösben, de még hetekig megfigyelhető marad az égbolton. Október 20-23. között a csóvás égi vándor az M10 és M12 gömbhalmazoktól mindössze 5 fokra halad el, így a csillagászati fényképezés szerelmesei is kihasználhatják a széles látószögű teleobjektívek adta lehetőségeket.


Október 26-31. között az IC 4665 nyílthalmaz közelében jár majd az Atlas üstökös, legnagyobb közelsége október 29-én este várható, amikor mindössze 2 fokra lesz a nyílthalmaztól. Az igazán kitartó megfigyelők november első felében is láthatják, hiszen az NGC 6633 és IC 4756 környékén lassítja majd mozgását. ( Az NGC 6633 és IC 4756 két halmaz a Kígyótartó csillagképben)

Hol figyelheted meg még az Atlas üstököst?

Az Atlas üstökös megfigyeléséhez a szabad szemmel történő kémlelés mellett több csillagvizsgáló is kiváló helyszínt kínál Magyarországon. Ha még pontosabb és részletesebb megfigyelést szeretnél végezni, érdemes ellátogatni a Svábhegyi Csillagvizsgálóba, ahol szakértők segítségével követheted nyomon az üstökös pályáját. Emellett a Szegedi Csillagvizsgáló is tökéletes választás lehet, hiszen itt is ideálisak a körülmények az égi jelenségek megfigyelésére. A csillagvizsgálók szervezett programokkal is várják az érdeklődőket.

Atlas üstökösAltlas üstökös megfigyelése

hirdetes

Mi várható még csillagászati szempontból a közeljövőben Magyarországon?

Október 21-22: Orionidák meteorraj maximuma

Az Orionidák meteorraj minden évben látványos csillaghullást hoz, hiszen a Halley-üstökös törmelékei okozzák ezt a meteorrajt. Az éjszaka folyamán akár 20-30 meteort is megfigyelhetünk óránként, különösen, ha a Hold nem zavarja a látványt.

Teljes holdfogyatkozás 2025 márciusában

Bár ez egy kicsit távolabbi esemény, érdemes felkészülni rá, mivel Magyarországról is látható lesz egy teljes holdfogyatkozás 2025 tavaszán. Ilyen események csak néhány évente következnek be, így különösen figyelemreméltó jelenség lesz.

Rendszeres bolygómegfigyelések

Ősszel a Mars, a Jupiter és a Szaturnusz is kiválóan megfigyelhető az éjszakai égbolton. A bolygók pozíciója javul, így távcsövekkel még részletesebb látványban lehet részünk, különösen a Jupiter holdjai és a Szaturnusz gyűrűi esetén.

Ezek az események nagyszerű alkalmat kínálnak arra, hogy az őszi égboltot figyelve a természet és az univerzum csodáit élvezzük. Csillagvizsgálók, mint például a Svábhegyi Csillagvizsgáló és a Szegedi Csillagvizsgáló, is szerveznek nyilvános megfigyeléseket, amelyek szintén remek lehetőségek a tapasztalt és kezdő amatőr csillagászok számára.
 

Ne hagyd ki ezt a különleges égi látványt, hiszen az Atlas üstökös csak ritkán látogat el hozzánk. Csak egy távcsőre vagy kétszemes távcsőre van szükséged, és egy tiszta éjszakára, hogy elmerülhess az űr csodáiban!

Forrás: www.mcse.hu

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

A székelykapu

A székelykapu: Priszkosz rhétor így ír a hunok építkezéséről: Attila háza minden más... Tovább

Hévízi-tó

Hévízi-tó: A Hévízi-gyógytó Természetvédelmi Terület első számú látványossága a... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Hírek Magyarország Programajánló