Az ausztrálok azzal győzték le a koronavírus járványt, hogy betartották a szabályokat
Tudjátok, van az a mondás, hogy a szabályok azért vannak, hogy megszegjük őket. De vajon a koronavírus járvány lassítása miatt hozott szabályokat érdemes megszegni? Ausztrália példáján azt láthatjuk, hogy nem! És most nem arról beszélünk feltétlenül, hogy valaki nem veszi fel a maszkot a boltban, vagy hogy csoportos találkozókat szervez, hanem inkább arról, hogy ha egy kis javulás van, akkor enyhítenek a szigoron, persze érthető módon, a gazdaság megsegítése miatt. De vajon ez a nyerő stratégia?
Szigorú szabályokkal a vírus ellen
A legfontosabb először is azt tudni, hogy az országban alapvetően a központi, kormány által javasolt szabályozásokat követték, de mindezek mellett minden állam saját hatáskörében döntött a lazításokról vagy szigorításokról. A második hullámban a járvány leginkább Victoria államot sújtotta, mert bizony ide is megérkezett a második hullám, Kínával ellentétben. Az állam pedig azt találta ki, amikor látta, hogy növekedni kezdenek a számok, hogy nem lassítja a vírus terjedését, hanem megállítja. Szigorú szabályokat hoztak, úgy gondolták, hogy egyszer kell nagy áldozatot vállalni, és nem több hullám esetén sok-sok kicsit. Az államot lezárták, az üzletek többségét bezárták, éjszakára kijárási tilalmat rendeltek el, hasonlóan ahhoz, amit hazánkban is, de itt még az is szabályozva volt, hogy az emberek pedig napközben sem hagyhatták el otthonaik öt kilométeres körzetét.
Ez az ausztrál siker titka
Az ausztrálok sikernek a titka, tehát nem más, mint a szigorú szabályok, és azok betartása, amihez természetesen még a nagy számú tesztelés, és a folyamatos kontaktkutatás is hozzájárult. A lazításokat csak fokozatosan vezették be, miután tartósan csökkentek a megbetegedések. Az államok között még mindig tartanak a lezárások, és a külföldről érkezőkre szigorú szabályok vonatkoznak, de az iskolák, és a munkahelyek már megnyitottak. Victoria államban több mint egy hónapja nem regisztráltak új esetet. Az ottani vezetők így nyilatkoztak: „a járvány korai szakaszában egy szigorú korlátozással nagyobb az esély a járvány megszüntetésére, ami esélyt ad a gazdasági élet teljes felépülésére is”.