hirdetes

Omega együttes: a magyar rock legenda, amely megváltoztatta a zenei világot

Bettina
Frissítve: 2024.10.23
Frissítette: KZs

Emlékeztek, hogy egy időben az Omega volt az egyik legmenőbb magyar együttes? Nem véletlen, hatalmas karriert futottak be! A legtehetseégesebb magyar zenenekar, akik hosszú évtizedeken keresztül teltházas koncerteket adtak! Csodás volt!

Omega

Hogyan változtatta mega zenei világot az Omega együttes?

Az Omega együttes a magyar és nemzetközi zenei világot több módon is megváltoztatta:

Úttörő szerep a magyar rockban: Az Omega az 1960-as években az egyik első magyar rockzenekar volt, amely a nyugati rockzene elemeit beépítette dalaiba, új hangzást és stílust hozva létre Magyarországon. Ez nemcsak a magyar rockzene fejlődésére volt hatással, hanem generációkat inspirált, hogy kövessék ezt az irányt.

Nemzetközi sikerek: Az Omega volt az első magyar zenekar, amely áttörést ért el a nemzetközi színtéren. Az "Omega Red Star" néven Angliában és Németországban is koncerteztek, valamint több albumukat is kiadták külföldön. A „Gyöngyhajú lány” című daluk nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközileg is sikeres lett, és később több híres előadó is feldolgozta, mint például Kanye West.

Progresszív rock irányzat: Az Omega az 1970-es években progresszív rock irányba fordult, ezzel új távlatokat nyitva a magyar zenei világban. A szintetizátorok, kísérleti hangzások és komplex dalszerkezetek beépítésével meghatározó szereplővé váltak a progresszív rockzenei mozgalomban.

Innovatív színpadi megjelenés: Az Omega híres volt különleges színpadi show-iról, látványos fénytechnikáiról és kreatív vizuális elemeiről, amelyek újdonságot hoztak a magyar koncertek világába, megelőzve korukat.

hirdetes

Az Omega Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar rockegyüttes.1962-ben alakult és több tekintetben is úttörőnek számít a magyar könnyűzene történetében. 

Az együttesnek több korszaka is van, ezeket soroljuk most fel időrendben:

  1. Beatkorszak I. – amatőr évek (1962–1967)
  2. Beatkorszak II. – az élvonalba kerülés (1967–1971)
  3. Hard rock korszak (1971–1975)
  4. Space rock korszak (1976–1979)
  5. Az útkeresés időszaka (1980–1987)
  6. Leállás, időszakos működés (1987–2004)
  7. Újra aktívan (2004–2012)
  8. Fél évszázadon túl (2012 után)

1968-ban elsőként jelent meg önálló albuma Magyarországon, a Trombitás Frédi és a rettenetes emberek (az Illés Ezek a fiatalok című albumán más együttesek is játszottak). Az 1969-es 10000 lépésé volt az első kinyitható lemezborító, az album zenei anyagából pedig elkészült az első önálló tévéshow, a Tízezer lépés – Omega Show. Az Omega együttes volt az első Magyarországon akik kijutottak az Egyesült Királyságba! Magyar együttesek közül nekik volt a legtöbb eladott lemezük Magyarországon az 1979-es Gammapolis, 650 ezer példánnyal, és külföldön az 1977-es Time Robber, 1 millió példánnyal, ami talán eléggé alátámasztja, hogy az Omega együttes nem csak hazánkban volt népszerű!

hirdetes

Egy máig nagyon kedvelt és rádiókban sokat játszott dal:

2020 hatalmas töréspont volt az Omega életében

2020-ban hosszas betegség után 77 évesen elhunyt Benkő László, az Omega együttes alapítója, tudatta az együttes a rajongókkal a Facebook oldalukon. Ezután hamarosan jött a hír, hogy elhunyt Mihály Tamás gitáros, komponista, akinek olyan rockörökzöldek fűződnek a nevéhez, mint a Nem tudom a neved vagy a Spanyolgitár legenda. Könnyűzenei pályafutását a Scampolo és a Non Stop zenekarban kezdte, majd 1967-ben csatlakozott az Omegához.



Néhány kép a tagokról:

Díjaik:

  • Liszt Ferenc-díj (1986)
  • A Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztje (1995)
  • EMeRTon-díj (1999)
  • Börze Award – Életmű-díj (2004)
  • Pro Urbe Budapestért díj (2011)
  • Kossuth-díj (2013)
  • Fonogram Életműdíj (2018)
  • Inter-Lyra-díj
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Szótár

Wenckheim-kastély

Wenckheim-kastély: A Békés megyei Szabadkígyóson található ez a kastély, mely 1875-79... Tovább

Hortobágyi pásztormúzeum

Hortobágyi pásztormúzeum: 1785-ben szekérállást építettek a Csárda mekké, ebből... Tovább

Tovább a lexikonra