Manapság egyre népszerűbbek hazánkban a borkóstolók, bortúrák. Az emberek szívesen töltenek egy-egy délutánt vagy egy egész estét neves borvidékek pincészeteiben, ahol jó borokat és finom kézműves ételeket – például házi sajtot, lekvárokat, csokoládét - kóstolhatnak. Közben pedig figyelemmel hallgatják a borászok szakértő tájékoztatását és ezzel kicsit részeseivé válnak a borászat bonyolult világának.
A kisebb pincészetek előnyei
Magyarországon, jellemzően inkább a kisebb, családi pincészetek működnek jól, ez pedig nagyon jó hatással van a borok minőségére. A kisebb borászatok tulajdonosai sokkal nagyobb figyelmet fordítanak ugyanis mind a szőlőre, mind pedig a borkészítés folyamatára. A borászok a borkészítés teljes folyamatánál személyesen vannak jelen –a szőlőtermesztéstől kezdve egészen a bor elkészültéig. Szakértelmüket, sokéves tapasztalatukat, és persze a szakma szeretetét a végeredmény tükrözi. Jó minőségű, szép borokat kóstolhatunk szerte Magyarországon.
Szekszárdi borvidék
Szekszárd hazánk egyik történelmi borvidéke, nagyjából 6000 ha szőlőtermesztésre alkalmas területtel, amelyből jelenleg kb. 2600 ha területen termesztenek szőlőt. Ezen a területen a szőlőtermesztés hagyománya egészen a római időkig nyúlik vissza. Jellemzően nemzetközi- illetve magyar fajtákból készített nagy testű, magas csersav- és alkoholtartalmú vörösborok készülnek errefelé, de fehér fajtákat is termesztenek a területen. Csak a legnépszerűbb fajtákat említve, kékszőlőből a kékfrankos, a merlot és a zweigel, fehér szőlőkből pedig az olaszrizling, a chardonnay és a cserszegi fűszeres.