Vannak olyan klasszikus ételek, amelyek szinte minden magyar család vasárnapi ebédjének fő fogásai. Fújhat szél, jöhet eső, a klasszikus rántott hús konyhánk meghatározó eleme. Nem mindegy azonban, hogy miből készül és hogyan. Most egy olyan tuti receptet hoztunk neked, amivel kenterbe verheted a legnagyobb éttermek chef-jeit is.
A klasszikus, tökéletes, panírozott bécsi szelet receptjét a mai napig kutatják. Azt mondják, hogy ahány ház, annyi szokás. Nem csoda! Ugyanis a kutatások szerint a budázott hús, már középkorban meghódította az embereket. Először egy spanyol szakácskönyvben szerepelt, majd átvették az itáliai udvarok, így szépen lassan gyökeret vert Milánóban is, ahonnan pedig egyenes út vezetett a bécsi udvari konyhákba.
Igazi fénykorát az 1800-as évek végén kezdte élni. Bekerült több osztrák és német szakácskönyvbe is, ebben az időben még főként „zsemlemorzsás borjúszelet”-ként és „aranyozott karaj”-ként emlegetik. Az osztrákoknak köszönhető, hogy az évtizedek folyamán egyre kifinomultabbá vált a receptje. Ők fedezték fel ugyanis, hogy a panír ropogósabbá válik, ha a felvert tojáshoz olvasztott zsírt kevernek és tejszínhabot is adnak hozzá. A végeredmény pedig fejedelmi: sokan emiatt esküsznek rá, hogy az igazi Bécsi borjúnál nincs jobb.
Ezt a tökéletes ízvilágot akár Budapesten is kipróbálhatod, hiszen a budai Várnegyedben található Pest-Buda Étterem repertoájának egyik nevezetessége a Borjú bécsi. Ez az étterem Budapest belvárosában a klasszikus receptet egy csipet titkos összetevővel fűszerezik meg itt, aminek a végeredménye az, hogy olyan rántotthúst ehetsz ebben a tradicionális konyhában, amit sehol máshol a városban. Ha arra jársz és kipróbálnád, akkor mindenképpen foglalj asztalt, mert nagyon nehéz belefutni olyan étterembe, ahol mesteri szinte űzik a panírozást. Foglalási igényedet itt tudod jelezni.
Node, térjünk vissza a saját házunk tájára! Hogyan is készíthetjük el mi magunk a mennyei budázást, a tökéletes húst? Nos, nagyon fontosak az összetevők. Mint tudjuk, nem kell hozzá más, mint: hús, tojás, liszt és zsemlemorzsa. A titok pedig abban rejlik, hogyha ezek közül valamelyik nem minőségi, akkor jó rántott hús sincsen.
Lapozz tovább a tökéletes receptért!
Nyilván emelett mindenki a saját recepjére esküszik, mi viszont most visszanyúlunk kicsit az egyik legrégebbi bécsi ránott húsos hely tulajdonosának receptjéhez és eláruljuk nektek, hogy mitől lesz igazán finom, kívánatos és könnyen elkészíthető ez az étel.
- A friss húst fólia között klopfold ki úgy, hogy sehol se szakadjon ki. Ha ezzel készen vagy, óvatosan sózd és borsozd a szeleteket.
- Legyen a hús a megszokottnál vékonyabb. Az ideális vastagság úgy 23 milliméter. Ez nagyon előnyös a sütésnél, hiszen gyorsabban elkészül és kevesebb ideig áll az olajban, amitől a bunda nem szívja meg magát annyira, hanem ropogósabb és könnyedebb marad.
- A panír is jó minőségű alapanyagból készüljön. A legjobb erre a császárzsemle.
- A sütéshez legalább 200 fokos növényi olajat használj és ne vajat. Jóllehet ez utóbbi sokkal ízletesebbé teszi a bundát, de ugyanakkor el is nehezíti.
- Egy jól kiklopfolt húsnak maximum 4060 másodpercre van szüksége az átsüléshez. Ennél tovább ne hagyd az olajban.
- A panírozáshoz használt tojáshoz kevéske tejszínt vagy tejfölt is keverhetsz. Ettől még selymesebb és ropogósabb lesz a bunda.
- Sütés után frissen fogyasztandó. Lehetőség szerint ízesítsd egy lehelletnyi citrommal a bundát.