Hogyan érinti a briteket az új koronavírus mutáció?
Chris Whitty tisztifőorvos azt mondta: "az új londoni megbetegedések körülbelül 60 százaléka az új vírustörzsnek köszönhető, ez is azt bizonyítja, hogy nagyon gyorsan terjed." Ezért az eddigi legmagasabb járványkészültségi fokozatnál is szigorúbb korlátozások lépnek életbe vasárnaptól Londonban és Délkelet-Angliában, miután ezekben a térségekben az eddigieknél sokkal gyorsabban terjedő új koronavírustörzs jelent meg - közölte szombat este Boris Johnson brit miniszterelnök. Londonban és környékén ezért vasárnaptól szinte teljes zárlat lép életbe, az itt élők csak kivételes indokokkal hagyhatják el lakóhelyüket, és karácsonykor sem látogathatják egymást otthonukban.
Koronavírus vakcina és az új koronavírus mutáció között milyen összefüggés állhat?
Egyesek már rögtön összeesküvés elméletekbe bocsátkoztak, hogy vajon van-e bármi köze egymáshoz annak, hogy éppen ott jelent meg ez a mutáció, ahol megindultak az első koronavírus elleni oltások. A kettő között nem áll fent kapcsolat. A koronavírus mutáció már hamarabb jelen volt, csupán most érkezett meg a tanulmány róla, ami kimutatta, mennyire fertőző, és ezt követően született meg az azonnali szigorú intézkedés. Egyébként országszerte eddig 350 ezer ember kapta meg a koronavírus-oltás első dózisát, és a hétvégén várhatóan félmillióra emelkedik a beoltottak száma.
Milyen utazási korlátozások léptek életbe a koronavírus mutáció miatt?
Egyre több Európai ország zár be az Egyesült Királyságokból érkezők előtt, egyre növekszik azon országok listája is, akik nem fogadják a királyságokból ékező repülőgépeket. Az új koronavírus-variáns angliai terjedése miatt több európai ország - Franciaország, Belgium, Hollandia, Németország, Ausztria, Írország, Olaszország, Horvátország, Bulgária, Románia, a balti országok -, valamint Törökország, Izrael, Kuvait, Kanada és Salvador a Nagy-Britanniából érkező közvetlen légi járatok hosszabb-rövidebb idejű felfüggesztését is bejelentette. Leállt a Franciaországba tartó járműforgalom a délkelet-angliai Dover kikötőjében hétfőn, mert a francia oldalon nem fogadják a teherforgalmat a Nagy-Britanniában feltűnt új koronavírus-változat gyors terjedése miatt. Nem fogad kompokat Nagy-Britanniából Hollandia sem. A doveri kikötői hatóság hétfői közleménye szerint a francia oldalon elrendelt korlátozás várhatóan 48 óráig lesz érvényben. A Eurotunnel, a La Manche csatorna alatt húzódó vasúti alagút üzemeltetője vasárnap éjjeltől lezárta a délkelet-angliai Folkestone-ban működő terminálját a Calais-ba tartó forgalom elől, jóllehet a francia oldalról továbbra is át lehet kelni vasúton Nagy-Britanniába.-írta az MTI.