hirdetes

5 fontos tudnivaló a koronavírus delta-variánsáról- kutatásokkal alátámasztva

VN
Koronavírus delta variáns mennyire veszélyes?

1. A delta-variáns fertőzőbb, mint a többi változat

A CDC egy „aggasztó variánsnak” jelölte meg a deltát. Ezt a besorolást kapta az alfa-variáns is, ami először az Egyesült Királyságban jelent meg; a béta-variáns, ami Dél-Amerikából kezdett el terjedni; illetve a gamma-variáns is, amelyet először Brazíliában azonosítottak.

F. Perry Wilson MD, a Yale Medicine epidemiológusa szerint a delta gyors terjedése különösen drámaian zajlott. A delta 50%-kal gyorsabban terjedt el, mint az alfa-variáns, ami már önmagában 50%-kal fertőzőbb olt, mint az új koronavírus (SARS-CoV-2) elsőként azonosított változata.

„Egy teljesen zavartalan környezetben – ahol senki sincs beoltva és nem visel maszkot – a becslések szerint egy olyan személy, aki elkapja a koronavírus eredeti változatát, átlagosan 2,5 másik embert fertőz majd meg” magyarázza Dr. Wilson. „Ugyan ebben a környezetben a delta-variáns egy személyről 3,5 vagy 4 másik főre terjedhet át.”

„A matematika miatt exponenciálisan és gyorsabban is terjed” tette hozzá. „Tehát egy meglehetősen szerénynek tűnő fertőzési aránnyal egy vírus nagyon gyorsan dominánssá válhat.”

2. Az oltatlanok veszélyben vannak

Az Egyesült Államokban aránytalanul magas az oltatlanok száma a déli és az Appalache-hegységet körülvevő államokban (Alabama, Arkansas, Georgia, Mississippi, Missouri és Nyugat-Virginia stb.) Ezekben az államokban az oltási arányok alacsonyabbak, de más államokban is nő az új fertőzöttek száma.

hirdetes

A gyermekek, a tizenévesek, és a felnőttek szintént veszélyeztetettek. „Egy, az Egyesült Királyságban készült tanulmány kimutatta, hogy a gyermekek és az 50 év alatti felnőttek 2,5-szer valószínűbb, hogy elkaphatják a deltát” mondta Dr. Yildirim. Az Egyesült Államokban egyelőre egyetlen oltóanyagot sem hagytak jóvá az 5-12 év közötti gyermekek számára (habár a Pfizert még az ősz folyamán engedélyezhetik) és július végéig kevesebb, mint az amerikai tizenévesek fele kapott oltást.

„Ahogy az idősebb korcsoportok megkapják az oltásukat, a fiatalabbak és oltatlanok számára fokozódik a kockázat, hogy a COVID-19 bármely variánsát elkapják” mondta Dr. Yildirim. A szakorvos szerint delta jobban támadja a fiatalabb csoportokat, mint a korábbi variánsok.

3. A delta-variáns „hiperlokális” kitöréseket okozhat

Amennyiben a delta tovább súlyosbítja a járványhelyzetet, Dr. Wilson szerint a fokozott terjedés veti majd fel lesz legfontosabb kérdéseket. A válaszokat több tényező is befolyásolhatja, mint például, hogy hol laksz, és hogy hányan kapták meg az oltást a közvetlen környezetedben – magyarázza a szakorvos.

„Én ezt úgy hívom, hogy „foltozott oltás” – amikor vannak olyan területek, amelyeknek magas az oltási aránya, és közvetlenül mellettük olyanok, ahol ez csak a 20%-ot éri el” mondja Dr. Wilson. „A probléma az, hogy ez lehetővé teszi a vírus számára, hogy az egyik gyengén oltott területről a másikra ugráljon át.”

hirdetes

Egyes esetekben előfordulhat, hogy egy kevésbé oltott települést nagyobb oltottsági arányú területek vesznek körül, így a vírus az adott terület határain belül marad. Ez azonban Dr. Wilson szerint „hiperlokális” kitörésekhez vezethet. „A járvány így egészen máshogy nézhet majd ki, mint amit korábban láthattunk, mert országszerte igazi forrópontok alakulhatnak ki.”

Egyes szakértők szerint az Egyesült Államok jó helyzetben van a magas átoltottsági arányok miatt. Mások azt állítják, hogy a delta-variáns leküzdése az átoltottság és a mutáns közötti versenyben dől majd el. Azonban, ha a delta további fertőzéseket okoz az államokban, az sokkal meredekebb járványgörbét eredményezhet, jegyezte meg Dr. Wilson.

A helyett tehát, hogy egy 3-4 év hosszú járvánnyal kellene számolnunk, ami visszaapad, amint elegen beoltatják magukat, az új fertőzések sokkal rövidebb idő alatt történhetnek majd. „Ez elsőre jól hangzik” mondja Dr. Wilson. „De nem az.” Ha egyszerre túl sokan fertőződnek meg egy adott területen, akkor a helyi egészségügyi rendszer túlterhelés alá kerülhet, és többen halhatnak meg – magyarázta az orvos.

Lapozz, mert mutatunk még érdekes adatokat a delta variánsról, így könnyedén képbe kerülhetsz minden fontos tudnivalóról!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Románia

Románia Magyarország délkeleti szomszédja. Ott található Erdély, mely a magyarság határon... Tovább

A kopjafák

A kopjafák: A halál utáni élet ősi magyar elképzelése abból az alapgondolatból indul ki,... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Hírek Külföld Magyarország